image

PeyamaKurd - Bilim insanları Mars yüzeyinde daha önce bilinmeyen türde, eski bir krater gölü keşfetti. Yeni keşif gezegenin erken dönem iklimine dair ipuçları veriyor.

Hakemli bilimsel dergi Planetary Science Journal'da yayımlanan çalışmada, henüz isim verilmeyen kraterin şaşırtıcı bazı özellikleri açıklandı.

Buna göre suyun dışarıdan kratere akabileceği veya yeraltından yüzeye ulaşabileceği kanallara dair hiçbir kanıt bulunmuyor. Ancak kraterin tabanı eskiden orada su bulunduğuna dair şüpheye yer bırakmayan kanıtlar taşıyor.

Nereden geldi bu su?

ABD'deki Brown Üniversitesi'nden doktora öğrencisi Ben Boatwright'ın liderliğindeki araştırma ekibi bu nedenle gölün muhtemelen eski Mars buzulundan gelen yüzey suyuyla beslendiği sonucuna ulaştı.

Araştırmacılara göre su, buzulun tepesinden doğrudan kratere akıyordu. Bu da suyun neden geride kanallar bırakmadığını açıklıyor. 

Brown Üniversitesi'nin internet sitesinde yayımlanan basın açıklamasına göre bu türde bir göl, Mars'taki NASA araçlarının şu anda keşfetmekte olduğu Gale ve Jezero gibi diğer krater göllerinden keskin biçimde ayrılıyor.

Boatwright, "Bu Mars yüzeyinde daha önce bilinmeyen türde bir hidrolojik su sistemi" diyor ve ekliyor:

"Şimdiye dek karakterize edilen göl sistemlerinde, akımın kraterin dışından geldiğini gördük. Krater duvarında gedik açtığını, bazı durumlarda ise diğer taraftan dışa aktığını tespit ettik. Ancak bu krater farklı. Her şey kraterin içinde gerçekleşmiş."