image

PeyamaKurd - Birçok kez bilimkurgu filmlerine konu olan robotlar gerçek bir savaş eğitiminde kullanıldı.

Boston Dynamics tarafından geliştirilen robotlar Fransız ordusunun savaş eğitimi esnasında kullandı. Dynamics'in ürettiği robotlardan biri olan Spot, iki gün boyunca, keşif modunda operasyonlara katıldı.

Söz konusu yapılan eğitim, robotların savaş alanındaki değerini ölçmek ve askerleri yeni nesil savaş teknolojilerine hazırlamayı amaçladı. Eğitimde kullanılan Spot, her ne kadar askerleri yavaşlatsa da savaş alanını daha güvenli hale getirmeyi başardı.

Ayrıca robotlu savaş eğitimi, geçtiğimiz günlerde Fransa'nın kuzeybatısındaki bir askeri okulda gerçekleşti.

"Askerler robotlarla daha az kayıp veriyor"

Robotlarla ilgili üç saldırı ve üç savunma görevi hazırlayan askerler, bu görevleri önce tek başına ve daha sonra robot kullanarak gerçekleştirdi.

Ayrıca eğitimde askerler robot kullanılmayan görevde daha hızlı hareket ederken, Spot‘un kullanıldığı senaryoda ise daha az kayıp verdi.

Savaş okulu görevin oldukça başarılı geçtiğini, ancak yaşanan en büyük sorunun batarya olduğunu belirtti.

Askerler tatbikatın ortasında robotun bataryasını değiştirmek zorunda kaldı. Fransız ordusu da eğitimle ilgili Twitter hesabından “Askerlerimizi, geleceğin zorluklarına hazırlıyoruz” şeklinde paylaşım yaptı.

Zarar vermek için kullanılmaması çağrısı!

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Boston Dynamics yetkilileri ise robotların kendileri tarafında temin edilmediğini duyurdu.

ABD‘li şirket, ürünlerinin herhangi bir kişiye veya hayvana zarar vermek için kullanılmasını istemediklerini belirtti. Yine de askerleri tehlikeden çıkarmak için robotları kullanmaya karşı olmadığını söyleyen yetkililer, hala keşif ve diğer daha pasif görevler için robot kullanma fikrini değerlendirdiklerini ekledi.