image

PeyamaKurd - 125 ülkeden 4 bin 315 fotoğrafçının katıldığı ve 74 bin 470 fotoğrafın yarıştığı "Yılın Basın Fotoğrafları" (World Press Photo Awards) yarışmasında kazananlar belli oldu. Danimarka gazetesi Politiken muhabiri Mads Nissen’in Brezilya’daki 85 yaşındaki bir kadının hemşiresiyle şeffaf bir perde arkasından kucaklaştığı fotoğraf birincilik ödülü kazandı.

Beş aylık tedavisinin ardından şeffaf bir  “kucaklama perdesi” ile hemşiresiyle ilk kez kucaklaşan 85 yaşındaki Brezilyalı bir kadının “sevgi ve şefkati" sembolize ettiği fotoğraf yılın en iyi basın fotoğrafı seçildi.

 

Kategorideki ikinci sırada ise  çok daha acımasız bir salgın fotoğrafı yer aldı.  Endonezyalı fotoğrafçı Joshua Irwandi tarafından çekilen karede kurbanı, 18 Nisan'da ülkedeki bir hastanede, corona virüsün kurbanı olan bir insan, plastik poşetle sıkıca sarılmış olarak görülüyor.

Bununla birlikte, jüri, genel haberler, spor, çevre ve portreler dahil olmak üzere sekiz kategoride kazananları seçmeden önce 4 bin 315 fotoğrafçının 74 bin 470 fotoğrafına baktı.

“Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Hikayesi”  ödülü  Getty Reportage için çalışan İtalyan belgesel fotoğrafçısı Antonio Faccilongo'ya verildi. Faccionga, bir aile yetiştirme umuduyla İsrail hapishanelerindeki gözaltı tesislerinden kaçan Filistinli tutukluları fotoğrafladı.

 

Associated Press fotoğrafçısı John Minchillo, George Floyd'un öldürülmesinin ardından meydana gelen protestoları fotoğrafladığı kareler “Özel Haber” kategorisinde üçüncülük ödülü aldı.

Çağdaş Sorunlar Hikayesi kategorisi, Rusya'nın Sakha bölgesinin kuzeydoğusundaki film endüstrisini konu alan çalışmasıyla Rus fotoğrafçı Alexey Vasilyev tarafından kazanıldı.

Associated Press fotoğrafçısı Maya Alleruzzo ise  terör örgütü IŞİD'in Irak'taki  Ezidi kadınları yaptığı zulmü gösteren fotoğraflarıyla kategoride ikinci oldu.