image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood, Suriye Özel Temsilcisi Vekili Aimi Katrona ve Ulusal Güvenlik Konseyi Suriye ve Irak İşleri Sorumlusu Zahra Bell’in olduğu üst düzey ABD heyeti, Başbakan Mesrur Barzani tarafından kabul edildi.

Başbakan ile ABD'li üst düzey heyeti ile yapılan görüşmede Irak ve Suriye’deki son gelişmeler ve ABD ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konuşuldu.

"Peşmerge ile Irak ordusu işbirliği önemli"

Ter örgütü IŞİD'le mücadelede Peşmerge Güçleri’ne verilen desteğin devam edeceğine dikkat çeken ABD heyeti, Peşmerge Güçleri ile Irak ordusu arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

ABD üst düzey heyeti, Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki ilişkilerinin yanı sıra 2021 Irak bütçesinin uygulanması gerektiğini vurgu yaparak, Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarının korunmasının önemine değinildi.

Kürtler arası diyaloğun devam etmesi vurgusu

Görüşmede taraflar, Suriye’deki gelişmelerle birlikte Kürtler arası diyaloğun devam etmesi ve demokratik hakların kullanılmasının koşullarının genişletilmesi ve iktidarın paylaşılması gerektiğini kaydetti.

Üst düzey heyet ve Başbakan görüşmede, Kürdistan Bölgesi’nde medya ve düşünce özgürlüğü ile insan haklarına saygının önemine işaret etti.

Ayrıca görüşmede Başbakan, Kürdistan Bölgesi’nde görevli tüm diplomatlara şimdiye kadar olduğu gibi, destek olmaya devam edeceklerini belirtti.