image

PeyamaKurd - Erbil Valisi Umed Xoşnaw, Türkiye’nin Mersin iline tatil yapmaya giderken ırkçı saldırıya uğrayan Kürt aile ile bir araya geldi.

Xoşnav görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında, “Bu saldırı bizi derinden sarsmıştır.  Kürt bireylerine yapılan bu saldırı insanlık onuruna yapılmış bir saldırıdır” dedi.

Erbil Valisi, “Kürdistan Bölgesi hükümeti olarak olayın takipçisi olduk, Türkiye Konsolosluğu ile iletişim halinde olduk. Sonunda suçlular yakalandı” dedi.

Türkiye hükümeti ve polisinin vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlayacaklarına dair endişelerini giderdiklerini belirten Xoşnaw, “Türkiye ve Kürdistan Bölgesi önemli ilişkileri bulunan komşularız” diye konuştu.

“Vatandaşlarımız nerede olursa olsunlar, onurlarını koruyacağız” diye Erbil Valisi, “Erbilli vatandaşların can güvenliği nasıl sağlanıyorsa, başkent Erbil’e ziyarette bulunan kişi ve turistler de aynı şekilde korunacaktır” ifadelerini kullandı.

Xoşnaw ayrıca , Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu’na, aile tarafından elde edilen delillerin içinde bulunduğu bir mektup vereceklerini ifade etti.

Öte yandan saldırıya uğrayan aile adına konuşan Mushtaq Mahmood Kareem, saldırının ardından Kuzey Kürdistan ve Kürdistan Bölgesi’nin göstermiş olduğu destekten dolayı teşekkürlerini ileti.