image

PeyamaKurd - Suriye hükümeti, 21 Mart tarihinde Rojava Özerk Yönetimi ile kontrol ettiği bölgeler arasında bulunan 5 sınır noktasını sivil ve ticari geçişlere kapattı. Bu durum Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolünde bulunan gıda, inşaat, ilaç ve tıbbi ürünlerin fiyatlarına da yansıdı.

Syria Direct haber sitesi, bölgedeki kaynaklardan elde ettiği bilgilerle, geçişlerin kapatılma olayının nasıl ve hangi etkilerle başladığı, krizin çözüme kavuşması için bir anlaşmanın yapılıp yapılmayacağını ve söz konusu geçişlerin kapatılmasında hangi tarafın daha çok zarar göreceğine yönelik önemli bir makaleyi köşesine taşıdı.

Esad rejimi ile Rojava Özerk Yönetim güçlerini birbirine bağlayan Deyrizor’un doğusundaki Al-Salihiya bölgesinden her gün düzinelerce sivil geçiş yapıyor.

“5 geçiş noktası, özerk yönetimi rejim kontrolü alanlar ile birleştiriyor” 

Rejim, 23 Mart tarihinde  Özerk Yönetimin kontrolünde bulunan beş bölgenin geçiş kapısını kapattığını duyurdu. Daha öncesinde ise Kürtlerin bayramı olarak kabul edilen Newroz için güvenlik önlemleri kapsamında söz konusu geçişler DSG tarafından geçici süreliğine kapatılmıştı. Bu çerçevede 19 Mart tarihinde iki taraf arasında sivil ve ticaret ulaşımı askıya alınmıştı.

Rakka’da bulunan Tabka sınırının geçişinde konuşan bir kaynak rejim güçlerinin, sağlık raporu olması şartıyla kanser hastaları veya durumu kritik olanlar dışında, geçişleri ticarete ve sivillere kapattığını belirtti. 

Söz konusu beş geçiş noktası, Rojava Özerk Yönetimi bölgelerini, rejim tarafından kontrol edilen alanlarla birleştiriyor. Bunlar; Halep’in doğu kırsalında yer alan Minbic’teki Tayyah geçişi, Rakka’da bulunan Tabka-Hawra-Sabka ve Deyrezor’da yer alan Al-Salihiya geçişleridir.

Aynı kaynağa göre, bu geçiş kapılarından ikisi (Hawra ve Tabka geçişleri) yalnızca ticarete yönelik ve her iki tarafın da yararına olan gümrük vergilerinin toplandığı önemli sınır noktalarıdır. Yayalara yönelik olan Salihiya geçiş kapısı haricinde diğer 3 geçiş kapısı da insani yardım amaçlıdır.

“Kapılar neden kapandı?”

Esad rejiminin kontrol ettiği bölgeler ile DSG tarafından denetlenen bölgeler arasındaki geçişlerin kapatılması, rejim kontrolündeki bölgelerde yaşanan ciddi yakıt kriziyle aynı zamana denk geldi. Bu kriz, Süveyş Kanalı'nda yaşanan uluslararası deniz trafiği krizi nedeniyle daha da kötüleşti.

Rojava Özerk Yönetimi bölgesinde bulunan kaynakların verdiği bilgilere göre, Rojava’dan gelen petrol tankları rejim bölgelerindeki hareketliliği etkilemese de, geçişlerin kapatılması Kürtlerin kontrol ettiği bölgelerdeki birçok ürünün fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu. 

Özerk Yönetim Ekonomi Müdürlüğü’nden eski bir yetkiliye göre, geçişlerin kapatılması, bu yılın başında ocak ve mart ayları arasında, DSG tarafından Şam yönetimi kontrolündeki bölgelere ham petrol sağlanmasının durdurulmasıyla başladı. Yetkili, bu hamlenin ardından Şam rejiminin DSG’den daha fazla petrol talebinde bulunduğuna vurgu yaptı.

“Türkiye, Kürdistan’dan Rojava’ya yapılan ithalatın önüne geçmek istiyor”

DSG’nin Başkanlık Konseyi üyesi Ali Rahman’a göre ise rejimin geçişleri kapatma nedeni, petrol ithalatını artırmanın ötesine geçiyor. 

DSG’li yetkilinin aktardığına göre geçişlerin kapatılması kararı, Rus-Türk güçlerinin Ayn İsa’da, Rojava Yönetimine yaptığı baskı ve Rus güçlerinin bölgeden çekilmesinin ardından geldi. DSG’li yetkili bu kararın altında yatan nedenin DSG’ye baskı kurma girişiminin olduğunu iddia ediyor.

Yetkili verdiği demeçte Ankara’yı da Kürdistan Bölgesi Hükümetinden, Rojava’ya gelen ithalatı sınırlandırması için baskı yapmakla suçluyor. Ali Rahman, bu baskı girişiminde Rusya ve Türkiye’nin koordinasyonlu bir şekilde çalıştığının altını da çiziyor.

Öte yandan, Özerk Yönetimin Ekonomi ve Tarım Konseyi Eşbaşkanı Salman Barudo, rejimin geçişleri kapatarak “Özerk Yönetim alanlarına giren mallar üzerindeki vergi oranlarını ve koruma ödemelerini artırmayı hedeflediğine” dikkat çekti.

“Geçişlerin kapatılması kimin zararına?”

Suriye rejiminin geçişleri kapatmasıyla beraber, DSG’nin kontrol ettiği bölgelerdeki gıda, inşaat, tıbbi ve diğer ürünlerin fiyatlarında bir yükselme meydana geldi.

Özellikle sebzeler geçişlerin kapanmasıyla beraber artan fiyatlardan en çok etkilenen ürünler oldu. Rakka’da bir sebze dükkanını işleten Ali Al-Halil, bazı sebzelerin yüzde 200 arttığını söyledi. Rakka’da bir eczacı olan Halil el-Hamit ise ilaçların maliyetinde bir artış olduğunu belirterek bazı ürünlerin yüzde 100 arttığını ifade etti. 

DSG’nin Başkanlık Konseyi Ali Rahman ise Rojava Özerk Yönetimi’nin şimdiye kadar taahhüt ettiği ölçüde ham petrol ve buğdayı rejim bölgesine göndermeye devam edeceklerine vurgu yaptı. 

Söz konusu kapanmaların sık sık yaşanmasının rejimin daha çok işine yaramayacağına dikkat çeken Rahman,  DSG geçişlerin kapanmasına cevap vermesi halinde, bölgeye gönderilen petrol ve buğday üretiminin de duracağını, bu durumda rejim için felaket senaryolarının kurulacağına vurgu yaptı.

Rojava’nın Sezar Yasası ve ekonomik ablukanın ışığında rejim için önemli bir yakıt ve buğday kaynağı olduğunu savunan Rahman, rejimin gümrük vergilerinden büyük miktarda sermaye kazandığını, geçişleri kapatarak bu geliri kaybedeceğini belirtti.


⇔ Çeviri: PeyamaKurd 

 


⇒ Farklı konulardaki analiz ve görüşler PeyamaKurd'un editoryal politikasını yansıtmayabilir.  

► Diğer yazılara bu LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz