image

PeyamaKurd Özel - Müslüman olduktan sonra terör örgütü IŞİD'e katılan ve Musul'dan köle olarak aldıkları 5 yaşındaki Êzdî bir kızı kocasıyla beraber Güneşin altında susuz şekilde ölüme terk eden Alman Jennifer Wenisch, 'savaş suçuyla' itham edildiği davada hakim karşısına çıktı.

Alman yasasına uygun olarak Münih'te yargılanan 27 yaşındaki IŞİD sempatizanı Alman IŞİD’li kadın Wenisch’i, Türk avukat Ali Aydın ve Seda Başay Yıldız savunuyor.

New York Times'ta yer alan bir habere göre, sanık mahkemede ifade vermeyi reddetti. Avukatı, yargılama sürecinin eylül ayına kadar devam edeceğini söyledi.

Savcılık, Türkiye'de yakalanan zanlının hapsini istedi. 2014 yılında, Türkiye üzerinden Suriye’ye daha sonra ise Irak'a geçen Wenisch’in burada terör örgütü IŞİD'e katılarak evlilik gerçekleştirdiği belirtiliyor.

‘Küçük kızı kavurucu sıcakta susuzluktan öldürdüler!’

Jennifer Wenisch ayrıca bu güne dek Êzdîlere yapılanlar sebebi ile 'savaş suçu' çerçevesinde yargı karşısına çıkan ilk IŞİD'li oluyor. Wenisch, kız çocuğunun öldürülme şeklinin IŞİD için bile sert olduğunu itiraf etti.”

Söz konusu iddianamede, Jennifer W. ve kocası “2015 yılının yaz ayında 5 yaşındaki bir Êzdî bir kızı, satın aldılar ve köle olarak evlerinde tuttular.”

Savcılar, “Kızın hastalanıp yatağını ıslattıktan sonra, Wenisch’in kocası, kızı kavurucu sıcakta dışarıda zincirledi ve küçük kızın susuzluktan ölmesi için büyük bir acı içinde cezalandırdı” kanısına vardılar.

‘Almanya IŞİD’li kadınlar ile mücadele ediyor’

5 yaşındaki Êzdî kızın ölümünden aylar sonra Ankara'daki Alman konsolosluğuna yeni kimlik belgeleri için başvuran Wenisch yakalandı ve birkaç gün içinde Almanya'ya teslim edildi.

Almanya, ülkeden ayrılarak IŞİD’liler ile evlenen ve daha sonra doğan çocukları Alman vatandaşı yapan onlarca kadınla nasıl mücadele edileceği konusunda mücadele ediyor.