image

PeyamaKurd - Irak televizyonu El Hurra, 'Erdoğan 'temas haritası'nı çizdi... Esad rejimi Türkiye'ye ne teklif edebilir?' başlığıyla bir yazı yayımladı.

Söz konusu yazıda, Rojava'ya muhtemel bir kara harekatı haberlerinin yerini Şam ve Ankara arasındaki muhtemel görüşmenin aldığı, Türkiye'nin uzlaşma kararının aniden ortaya çıkmadığı ifade edildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye, Rusya ve Suriye liderlerinin üçlü zirvede bir araya gelmesi önerisine Rusya'dan hızlı bir yanıt geldi. Moskova tekliften duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Esad cephesinden henüz bir yorum yok.

Erdoğan'ın 'yol haritası'nda önce istihbaratçıların, daha sonra savunma bakanlarının ve dışişleri bakanlarının buluşması olduğu da yazıldı. Söz konusu 'eserin aylar öncesinde Moskova tarafından çalınmaya başlandığını savunan El Hurra, Rusya'nın resmi yetkililerin ağzından 'arabuluculuk' konusundaki hevesini daha önce dile getirdiğini hatırlattı

Türkiye’nin ana hedefleri: Esad ne teklif edebilir?

Esad rejiminin halen uluslararası toplumdan dışlanmış bir pozisyonda olduğunu ve Suriye'nin tümünü kontrol edemediği ifade edildi. Haberde, Türkiye ise Suriye ile normalleşmede 'terörle mücadele', sığınmacıların 'güvenli' dönüşünü sağlama ve 15 Mart 2011 tarihinde başlayan gösterilerle kaosa sürüklenen güney komşusunda 'siyasi çözüm' yolunda ilerleme kaydetme gibi ana hedefler belirlediği iddia edildi

Türkiye'nin halihazırda Rojava’da birçok bölgeyi kontrol ettiğini ve Beşar Esad'a karşı mücadele eden muhalifleri desteklediğini hatırlatan El Hurra, 'Esad ne teklif edebilir?' sorusunu yöneltiyor.

Moskova'nın açmaya çalıştığı gediğe rağmen normalleşme sürecinin hiç de kolay olmayacağı yorumunu yapan yayın organı, Rus analist Anton Mardasov'un görüşlerine yer verdi.

Moskova Merkezli Orta Doğu Entitüsü'nden Mardasov, Suriye ve Türkiye’nin şu anda konuşabileceği yegâne başlığın Kürt Güçleri (DSG) olduğunu söylüyor. Türkiye'nin muhtemel kara harekatını ilan etmesiyle Kürt Güçlerinin, hem ABD hem de Rusya'yla diyaloğunu artırdığı belirtiliyor.

ABD’den bir aydır neredeyse her gün Türkiye'ye itidal çağrısı yapan açıklamalar geldi, yanı sıra DSG Genel Komutanı Mazlum Kobane Rus ordusunun Suriye'deki komutanı Aleksandr Çayko ile Haseke'de gizlice görüştüğü belirtildi.

Yeni planları Kremlin olumlu karşılıyor

Rus uzman, şimdiye kadar Ankara ve Şam arasındaki yakınlaşmaya dair yalnızca pazarlıklar ve derin bir eğilim gördüğünü belirtti. Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el Mikdad'ın son açıklamasında Türkiye'den askerlerini çekmesini istediğini kaydeden Mardasov, Şam rejiminin son dönemde başka hiçbir şeyden bahsetmediğini ve önceki pozisyonunu tekrarladığını bildirdi.

Rus analist Mardasov ise, Moskova'nın Ankara'ya yeni bir askeri operasyona girişmeme seçeneği sunduğunu, buna karşılık ise Türkiye'nin yeni operasyon planladığını ve seçenekler sunduğunu aktardı. Analiste göre, yeni planlar Kremlin tarafından olumlu karşılanıyor:

"Çünkü, bu Ukrayna'daki savaşla dikkati dağılan Rusya için ek kaynaklar gerektirecektir ve Kürt Güçleri diyaloğunu karmaşık hale getirecek."