image

PeyamaKurd - Beyaz Saray kaynaklarından sızan bilgilere göre, Joe Biden yönetiminin gecikmiş olan bir kararı yani Ermeni Soykırımı'nı tanıyacağı ifade ediliyor.

Birçok ulus, Osmanlı Türklerinin 1915'te Ermeni Hristiyanlara karşı gerçekleştirdiği soykırımı, tanıyamamış hatta kim uluslar ise bu soykırımı reddetmişlerdi. Ama ABD, 2019 yılında katliamı tanıyan bir kararı kabul etti. Ancak şu an için karar tam olarak ABD başkanı tarafından faaliyete konmadı. 

Tel Aviv Enstitüsü'nde araştırma görevlisi Emily Schrader The Jarusalem Post adına kaleme aldığı, “Biden yönetimi Ermeni Soykırımı’nı tanıyarak tarihi bir yanlışı düzeltiyor” başlıklı yazıda, ABD’nin soykırımı kesin olarak tanıyacağını ifade ediyor. Yazar, yazısında güçlü devletlerin bugüne kadar Türkiye’ye tepki göstermemesini eleştirirken, İsrail’i de Ermenileri yalnız bıraktığı için eleştiriyor.

“Ermeni soykırımında İsrail-Türkiye ilişkisi”

Soykırım, birçok tarihçi tarafından Holokost'un habercisi olarak görülüyor. Muazzam delillere ve görgü tanıklarının ifadelerine rağmen, Türkiye sorumluluğu kararlı bir şekilde reddediyor. Bu durumda ciddi tartışamalara zemin hazırlıyor.

Türkiye on yıllardır, Ermeni Soykırımı'nı tanımayı düşünen milletlere baskı uyguladı. İsrail örneğinde hükümet, Türkiye ile istikrarsız ancak stratejik siyasi ilişkiler nedeniyle Ermeni Soykırımı'nı tanımayı reddetti.

Bu durum ilk etapta, İsrail'in siyasi olarak karşılayabileceği bir şey değildi. Ama İsrail, işbirliği ve diplomatik ilişkilere sahip olduğu ender Müslüman devletlerden biri olan Türkiye'ye büyük ölçüde güveniyordu. 

Fakat gecen süre zarfında Türkiye, baskıcı ve İslamcı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsrail'e karşı giderek daha düşman hale geldi. Sadece bu değil, Türkiye aynı zamanda jeopolitik olarak İran ile gittikçe artan bir uyumu da yakalıyor.

İsrail bugün, (özellikle Arap devletleriyle gelişen ilişkiler sonrası) Türkiye'ye her zamankinden daha az bağımlı bir halde. Ancak İsrail hükümeti, Ermeni Soykırımı'nı tanımak yerine, Ermeni şehirlerini bombalayan Azerbaycan'a silah satarak bugün bile Ermeni halkını satmış durumdadır.

“Birçok ABD başkanı söz verdi ama yerine getirmedi”

ABD örneğinde, Ermeni Soykırımının tanınması defalarca gündeme geldi, ancak 2019'da resmi olarak tanındı. Kırk sene önce, ABD başkanı Ronald Reagan olaya atıfta bulunmak için "soykırım" kelimesini kullandı. Bu büyük bir adımdı. Ancak Türklerle yaşanan kargaşa sonrası, ABD Kongresi siyasi çıkarlar nedeniyle kararı defalarca kez geri çevirdi ve tanımadı. Benzer şekilde, Sol ve Sağ ideolojideki ABD başkanları da Türkiye'ye düşman olmamak için “soykırım” terimini kullanmaktan kaçındı.

2019'da ABD Temsilciler Meclisi, Ermeni Soykırımı'nı tanıyan 401-11 sayılı Kararı kabul etti ve ardından ABD Senatosu'nda oybirliğiyle karar alındı. Ancak birçok ABD başkanı, Ermeni Soykırımı'nı tanıma sözü verdi fakat bugüne kadar hiçbiri sözüne yerine getirmedi.

“Biden yönetimi Ermeni soykırımını tanıyacak”

Fakat Beyaz Saray kaynaklarına göre, Joe Biden yönetimi Ermeni Soykırımı'nı tanıyacak. Ermeni Soykırımı'nın sadece meydana gelen korkunç bir olay olarak görmemek önemlidir. Çünkü dünyanın gördüğü en korkunç soykırımı idi. Bu bir savaş bağlamında gerçekleşmemişti, sadece Ermenilerin Hıristiyan olması nedeniyle gerçekleşmişti

Uluslar topluluğunun, Türkiye'nin jeopolitik konumunu nedeni ile Ermeni Soykırımı'nı tanımayı reddetmesi ve Türkiye’nin diğer uluslara zorbalık etmesine izin vermeye devam etmesi kesinlikle mantıksızdır. Türkiye onlar yıl ülküde soykırımı tanıma girişiminde bulunanları aktif olarak sansürledi, hatta delilleri bile yok etti. 

Dünyanın süper güçlerinden sadece birkaç tanesi bile Ermeni Soykırımı'nı ilk günden tanımış olsaydı, bugün farklı bir gerçeklikte yaşıyor olurduk. Böylece küçük uluslar, bir halkın aleyhine olacak şekilde tarihi gerçeği kabul etmekten korkmazlardı.

Eğer Biden yönetimi ABD adına soykırımı tanırsa, sadece Ermeni halkına ahlaki bir mesaj göndermekle kalmayacak, aksine dünyaya şu mesajı göndermiş olacak:

“Şimdi tanınma zamanı.”


⇔ Çeviri: PeyamaKurd 

 


⇒ Farklı konulardaki analiz ve görüşlere bu LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz