image

PeyamaKurd - İran destekli Şii milisler Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge Güçlerini hedef almaya devam ederse, bu durumdan en çok terör örgütü IŞİD’in militanları faydalanacak.

Dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan Forbes’te, Peşmerge ve Kürdistan Bölgesine ilişkin bir analiz makale kaleme alındı. Paul Iddon imzalı makalede, Kerkük’ün Pirde ilçesinde Peşmerge Güçlerine yapılan saldırı, Haşdi Şabi Güçlerine bağlı milislerin saldırı ile bağlantısı, Irak ve Peşmerge arasında 3 yıldır süregelen koordinasyon eksikliğinden faydalanan IŞİD ve 2017 bağımsızlık referandumu sonrası yaşanan gelişmeler ele alındı.

29 Mart’ta Kerkük ili sınırındaki Pirde bölgesinde Peşmerge Güçlerine en az 3 katyuşa roketi ile bir saldırı düzenlendi. Saldırıda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmadı.

Henüz saldırıyı kimse üstlenmedi fakat saldırıda kullanılan roketler tanıdık. Aynı roketler geçmişte özellikle ABD’ye karşı yapılan saldırılarda İran destekli Şii milisler tarafından kullanıldı. Üstelik Haşdi Şabi’ye bağlı olarak hareket ettiği bilinen bu gruplar bugün, Irak hükümeti tarafından resmi olarak tanınıyor.

Bu gruplar 2019’dan beri aynı roketlerle Irak’taki ABD üslerini hedef alıyor. Üstelik Eylül 2020 ve Şubat 2021’de Erbil’de ABD birliklerine ev sahipliği yapan Erbil Uluslararası Havalimanı yakınındaki üslere benzeri görülmemiş roket saldırılarının arkasındaki güçler olarak biliniyorlar.

“Saldırılar, IŞİD’in elini kuvvetlendirir”

Peşmergelerin daha önce bu gruplarla çatıştığı biliniyor. Bugün yine aynı gruplarca hedef alınıyorlarsa, bu kesinlikle Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Bağdat ile tartışmalı bölgelerde faaliyet gösteren IŞİD’in elini  kuvvetlendirecektir. 

Haziran 2014’te Kerkük-Musul ele geçirildiği esnada Irak ordusu bölgeyi terk etmişti. Ardından Peşmerge Güçleri terör örgütü IŞİD’le mücadele etmek için bölgeye girmiş ve Kerkük’ün neredeyse tamamını kontrol etmeyi başarmıştı.

Peşmergeler ardından, örgütü zayıflatıp ele geçirdikleri ana yolların çoğunu kontrol etti. Temmuz 2017'ye kadar süren uzun ve kanlı bir savaşın ardından Kürtler, Irak Ordusunun Musul'a girmesini de kolaylaştırmıştı. 

Kürtler haklı olarak Kerkük’ün egemenliğini kendilerine atfediyor. Ardından gelişen olaylarla beraber bölge, Bağdat ile Erbil arasında tartışmalı bir alan olarak günümüze kadar geldi. Peşmergeler 3 yıl boyunca Kerkük’ü en iyi şekilde IŞİD’ten korumayı başaran bir güçtü.

Kürtler ayrıca, Bağdat’ın sert itirazlarına rağmen 25 Eylül 2017’de bağımsızlık referandumuna gittiler ve bağımsızlıklarını ilan etmek için adım attılar.

“Kürdistan Bölgesi, tüm baskılara rağmen sağlam bir duruş sergiledi”

Irak hükümeti, referandumun ardından Kürdistan Bölgesi’ni sert şekilde kınadı ve hava sahalarını kapattı. Bununla sınırlı kalmayıp İran ve Türkiye ile birlik olup Kürdistan Bölgesi’nden sınır kapılarını kendilerine teslim etmesini talep etti.

Kürdistan Bölgesi ise tüm bu baskılara rağmen o süreçte sağlam bir duruş sergilemeyi başardı.

Irak hükümeti bir ay sonra Haşdi Şabi güçleri ile bir olup Peşmerge Güçlerinden Kerkük’ü almak için harekete geçmiş ve nihayetinde Peşmergeler anayasal sınırların gerisine çekilmesine zemin hazırladı. 

Irak hükümeti ile Kürdistan Bölgesi arasındaki gergin günler, bugün büyük oranda çözüldü. Ancak, bölgeden çekilen Peşmerge Güçleri ve Irak kuvvetleri arasındaki güvensizlikten dolayı IŞİD milisleri ortadaki güvenlik boşluğundan yararlanmayı ihmal etmiyorlar.

Üç yıldan fazla bir süredir, Irak ordusu ile Peşmergeler arasındaki koordinasyon eksikliğinden dolayı IŞİD, sık sık yapmış olduğu saldırılarla varlığını tekrar hissettiriyor.

“Haşdi Şabi’ye bağlı milisler Peşmerge Güçlerine saldırmaya devam ederse…”

Kendine özgü halifeliğin yıkılması IŞİD'e ağır bir darbe olsa da, eylemlere dayanan devlet dışı bir aktör olarak mevcut haliyle onunla savaşmak tartışmasız çok daha zor. Bu gözlemlenebilir gerçekle Irak ve Peşmerge güçleri arasındaki koordinasyonun yenilenme zamanının çoktan geldiğini bir kez daha vurgulayabiliriz.

Ancak Haşdi Şabi güçleri bununla sınırlı kalmayıp 29 Mart’ta Kerkük’e bağlı Pirde bölgesinde bulunan Peşmerge Güçlerine yeniden saldırı teşebbüsünde bulundu.

Ancak Bağdat tarafından tanınan İran destekli Haşdi Şabi milislerine bağlı olan gruplar, Peşmerge’ye saldırmaya devam ederse, bu koordinasyonun kurulma aşaması imkansızlaşır. 

Bu durumdan faydalanacak olan IŞİD, gücünü ciddi oranda toparlayıp daha tehlikeli bir hal alabilir.


⇔ Çeviri: PeyamaKurd 

 


⇒ Farklı konulardaki analiz ve görüşlere bu LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz