image

PeyamaKurd - Irak ve Suriye'deki Kürtleri varlıklarını korumak adına ABD güçlerini gerekli buluyor.. Geçtiğimiz günlerde Afganistan’daki bir ABD uçağına tutunan ve aşağıya düşen çaresiz Afganların olağanüstü görüntülerini izlemek, Kürtlerin de gelecekleri hakkında ciddi soruları ortaya çıkardı.

"Afganistan'ın senaryosu Irak'ta tekrarlanacak mı?" Bu soru Kürtlerin akıllarında önemli bir konuma yükselmiş durumda. Çünkü Kürtler ve ABD, Suriye ile Irak’ta birlikte çok işe imza attılar ve müttefikler. 

VOA İngilizce’de yayınlanan, “Afganistan’ın düşüşü Irak ve Suriye’deki Kürtlerin ABD’nin bölgeden çekilme endişelerini arttırıyor!” Başlıklı yazısında ABD’nin Irak ve Suriye misyonu ele alındı. Yazıda, Afganistan’da yaşanan geri çekilmenin ardından Taliban’ın hüküm sürmeye başlamasının endişelerinin Kürtler arasında yayıldığını ve müttefikleri ABD’nin, “Acaba bizi de yalnız bırakırlar mı?” Sorusuna dönüştüğü ifade ediliyor. 

Ayrıca yazıda ABD’nin 2019’da Kürtleri yalnız bırakması ve olası bir geri çekilme senaryosunda IŞİD’e karşı en büyük kahramanlığı gösteren güç olan DSG’yi Türkiye’nin gazabına bırakacağı vurgusu yapılıyor. 

“Kürtler, ABD konusunda netlik istiyor”

Irak'taki Kürtler, ABD ve Batılı müttefiklerinin 1991’de Kürdistan Bölgesi’nde uçuşa yasak bölge oluşturulması sonucu (Körfez Savaşı'ndan sonra) kendi özerk bölgelerini oluşturabildiler.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik İşleri Sorumlusu Başkan Yardımcısı Şeyh Cafer Şeyh Mustafa, iki ülke arasındaki "büyük fark" nedeniyle Irak'ın Afganistan'ın kaderini paylaşma olasılığının düşük olduğuna dair Kürt vatandaşlara güvence verdi.

Cafer, ”Koalisyon güçlerinin Irak'tan ayrılacağını düşünmüyoruz. Ama bırakırlarsa, şimdi Irak'ın yapısı farklı. Biz, cumhurbaşkanı pozisyonuna sahibiz. Siyasi bir fraksiyona sahibiz. Irak’ta Parlamento üyeleri ve bakanlarımız var” dedi. 

Irak'taki en üst düzey hükümet konumları ülkenin ana grupları arasında bölünmüş durumda: Kürtler cumhurbaşkanlığını elinde tutuyor, başbakan bir Şii, Meclis başkanı ise bir Sünni.

"Irak'ın Savunma ile İçişleri bakanlıklarında silahlı ve güvenlik güçleri bulunuyor. Kürdistan Bölgesinde ise, herkesin gördüğü gibi dünyanın en kuvvetli güçlerinden biri olan ve terör örgütü IŞİD'e karşı koyabilen sağlam bir Peşmerge ordusu” var. 

Terör örgütü IŞİD 2014'te saldırmaya başladığında, Kürt savaşçılar ABD'nin sahadaki ana müttefikleri haline geldi ve Suriyeli Kürtlerin de Rojava'da kendi ilan ettikleri bir yönetim biçimi kurmalarını sağladı.

“2014 IŞİD saldırısı ve ABD’nin Kürt misyonu”

Şeyh Cafer’in verdiği bu güvence, Afgan ordusunun hızla dağılmasının kendilerine 2014 yazını hatırlattığını söyleyen pek çok Kürd'ün endişelerini hafifletmiyor. Bazı Kürt vatandaşlar, Irak'ta bölge ülkeleriyle bağlantılı çok sayıda milisin olduğunu, ayrıca, katliam faaliyetlerine devam eden IŞİD’lilerin yeniden dirilme olasılığının olduğunu belirtiyor. 

Kürtler, Irak’ta ABD destekli sistem çökerse bireysel özgürlüklerin ortadan kalkmasından endişe duyduklarını da dile getiriyor. Kürtler, “Peşmerge ve koalisyon güçleri olmasaydı, bu şekilde güvenle hareket edemez ve yaşayamazdık” diyor. Yaklaşık 2.500 ABD askeri, Irak güçleri ve Peşmergeye IŞİD'e karşı yardım etmek için Irak'ta bulunuyor.

Geçtiğimiz ay, Irak Başbakanı Mustafa Kazim’yi Beyaz Saray'da ağrılayan ABD başkanı Joe Biden, ülkedeki ABD savaş misyonunu bu yılın sonuna kadar sonlandıracağını duyurmuştu. Biden, ABD'nin Irak ordusunu eğitmeye ve tavsiyelerde bulunmaya devam edeceğini söylemiş, ancak kaç ABD askerinin bölgede kalacağını dile getirmemişti

Irak'ın IŞİD ve Taliban ile orantılı diğer militan grupların şiddetine maruz kalabileceğinden endişe duyup duymadığı sorulduğunda, Irak Dışişleri Fuad Hüseyin, "Irak'ın durumu Afganistan'ınkinden farklı" yanıtını verdi. Hüseyin, IŞİD’in yok edildiğini ve Irak güçlerinin grubun kalıntılarıyla başa çıkmak için istihbarat paylaşımına, eğitime ve ekipmana ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Birleşmiş Milletler’e ait bir raporda, ABD destekli ve ana omurgasını Kürtlerin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) Suriye'de bir süredir yeniden eylem faaliyetleri güden IŞİD’in önünde bir engel olduğu ifade edildi. Diğer yandan yaklaşık 900 ABD askeri, Suriye'nin kuzeydoğusunda (Rojava), SDG'nin IŞİD kalıntılarıyla savaşmasına yardım ediyor.

ABD'li yetkililer Rojava’daki misyonda herhangi bir değişiklik açıklamamış olsa da, bölgedeki olası bir askeri gücün geri çekilmesi, SDG'yi ‘terör örgütü olarak gören’ Türkiye’nin gazabına maruz bırakacaktır.

‘Kürtler 2019’da arkadan bıçaklandı'

Trump yönetimi 2019'da bölgedeki ABD güçlerini geri çekmeye karar verdiğinde, Türk kuvvetleri ve müttefik Suriyeli militanları, SDG'ye karşı büyük bir saldırı başlattılar. Kürt yetkililer daha sonra ABD'nin bu hareketini "arkadan bıçaklama" olarak nitelendirdi.

Almanya merkezli Kürt Araştırmalar Merkezi direktörü Nawaf Halil', "Afgan dersi kesinlikle Kürtler ve genel olarak Suriyeliler tarafından dikkate alınmalı" dedi. Fakat Halil, Washington’un ABD askerlerini Suriye'den çekmesinin pek olası olmadığını söyledi. 

Çünkü Taliban ile yaklaşık 20 yıl devam eden çatışmanın ABD'ye 2.300'den fazla ölüme ve milyarlarca dolara mal oldu. Fakat ABD’nin Suriye müdahalesi yaklaşık yedi yıldır sürüyor, ve terörle mücadelede çok etkili olduklarını kanıtladılar.

Halil son olarak, "Afganistan fiyaskosunun ardından Amerikalılar, yerel ve uluslararası ortaklarına Afganistan'da olanların Suriye'de olmayacağına dair güvence vermek için Suriye'deki müttefiklerini yeniden bir araya toplayıp bunu teyit edebilirler" ifadelerini kullandı.


 

⇔ Çeviri: PeyamaKurd 

 


⇒ Farklı konulardaki analiz ve görüşlere bu LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz