image

PeyamaKurd Özel -   Bret McGurk, Türk güçlerinin, Kürt savaşçılarına potansiyel bir saldırı başlatması durumunda ABD’nin, Ankara'yı ikili ilişkilerde ciddi sonuçlar doğuracağı konusunda uyarması gerektiğini belirterek, ABD'li yetkililer, Türkiye'nin Suriye'de etkili bir ortak olmadığını kabul etmeli yorumunda bulundu. 

ABD'nin eski IŞİD'le mücadele koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk ABD dış politikası Foreign Affairs dergisinde‘Suriye’deki sert gerçekler’ başlıklı bir analiz yazısı ele aldı. McGurk yazısında, Kürtlerin korunması gerektiğini eğer koruma olmazsa Türkiye’nin saldırı başlatarak ikinci bir Efrin vakası yaratacağını ve bölgede IŞİD benzeri radikal grupların tekrardan türeyeceğini bununda doğal olarak felakete yok açacağını belirtiyor.”


Türkiye ve İran’ı kontrol edin’

19 Aralık'ta 2018’de ABD Başkanı Donald Trump, ABD kuvvetlerinin Suriye’den çekileceğini açıkladı; ve birkaç gün sonra McGurk istifa etti.  Trump daha sonra açıklamada değişikliğe gitti - şu anda gündemde olan bir takım ABD askerinin kuzeydoğu Suriye’de kalacağı gibi – McGurk yazısında, Trump’ın asker bırakma stratejisinin terör örgütü IŞİD’in yeniden dirilmesinin önlenmesi için tek şans olduğunu belirtiyor. McGruk, İran ve Türkiye'nin hedeflerini kontrol edin ve savaş sonrası olumlu bir anlaşma için pazarlık yapın önerisinde bulunuyor.


‘Türkiye başından beri sorunlu bir ortak’

Washington şimdi, özellikle Türkiye konusunda daha mütevazı hedeflere ihtiyaç duyuyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetimindeki Türkiye, IŞİD karşıtı operasyonların başından beri sorunlu bir ortağı.

“2014 ve 2015 yıllarında Obama, Erdoğan'dan üstüne basa basa IŞİD teröristlerinin materyallerinin serbestçe aktığı Suriye-Türkiye sınırını kontrol etmesini istedi. Fakat Erdoğan harekete geçmedi. Türkiye, 2014 yılının sonlarında, Kürt şehri olan Kobanê’nin IŞİD saldırılarından kurtarılma girişimlerine karşı olduğunu gösterdi.


‘Washington’dan Ankara’ya uyarı!’

Türkiye’nin bu tavrı, ABD’yi Kobanê’yi savunan ve daha sonra Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) ana omurgasını oluşturacak, Halk Koruma Birlikleri (YPG) ile daha yakın bir şekilde ortak olmaya teşvik etti.

McGurk yazısında, “Türkiye sık sık sınırdaki Kürtlere saldırmakla tehdit savurduğunda, Washington Ankara’ya, ABD askerlerinin de orada bulunduğunu hatırlattı” yorumunu yapıyor. 

“ABD birlikleri var olduğu sürece, Türk ordusunun müdahale etmesi şansı yoktu çünkü Ankara, Amerikalıların hayatını tehlikeye atmanın, Washington ile olan ilişkilerinde ciddi sonuçlar doğuracağını biliyordu.”


‘Efrin benzeri bir saldırı uyarısı’

Fakat ABD’nin geri çekilme açıklamaları bütün bu durumu tersine değiştirdi. McGurk, Türk ordusunun yaklaşık 150,00 Kürt'ü yerinden ettiği ve bölgeyi Suriye'nin başka yerlerinden Araplar ve Türkmenlerle yeniden konumlandırdığı Efrin'de olduğu gibi, benzer bir saldırı başlatacağı uyarısında bulundu.

McGurk, "Söz konusu bu operasyon, gerçek tehdide bir cevap değildi, sadece Erdoğan’ın 1923 Lozan Antlaşması’nın haksız yere çekildiğini düşündüğü Türkiye’nin sınırlarını genişletme isteğinin bir ürünüydü” dedi. 


‘Geri çekilmek felakete yol açacak’

McGurk'a göre ABD’li diplomatlar Ankara’ya, hem Türkiye'yi tatmin edecek ve hem de Kürtleri koruyabilecek bir anlaşmayı güvence altına almak için zaman verdi.

McGurk yazısına şöyle devam ediyor, “Böyle bir düzenlemenin yapılmasını beklemeden geri çekilmek, büyük bir demografik değişime yol açacak. Bu durum SDG'yi güçsüz bırakabilecek ve IŞİD gibi radikal grupların tekrar gelişeceği bir boşluk yaratarak, felakete yol açacak.”


Zamanı geldi: Türkiye etkili bir ortak değil’

McGurk’a göre ABD’nin bir NATO müttefiki olan Türkiye’nin Suriye’de etkili bir ortak olmadığını ve diplomatik çabaların, Ankara’nın otoriterleşmeye yönelmesine son vermeyeceğini kabul etmesinin zamanı geldi.

McGurk yazısını şöyle tamamlıyor: “Türkiye, El Kaide’nin kuzeybatı Suriye’de bulunması hakkında bir şey yapmayı reddettiği halde, ABD’den topraklarını kuzeydoğu Suriye’ye doğru (20 km) genişletme projesine destek istiyor. 


‘ABD, bu alaycı gündemin parçası olmamalı’

Washington, bu alaycı gündemin bir parçası olmamalı. Ankara’ya, ABD’nin çekilmesinden sonra bile DSG’ye yapılacak herhangi bir saldırıda, Türkiye ilişkilerinde ciddi zararlar doğuracağı konusunda uyarmalı.”  

 

Çeviri | PeyamaKurd