image

PeyamaKurd – Türkiye’de yerel seçimler sona erdi fakat yankıları ise sürmeye devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) İstanbul, Ankara, Mersin, Adana gibi büyükşehirleri önde bitirdiği yerel seçim sonuçlarının Türkiye politikasına etkileri dış basında yer bulmayı sürdürüyor.

ABD’de yayım yapan New York Times gazetesi, "Seçmen tabanını bir arada tutmak isteyen Erdoğan'ın hamleleri, yatırımcıların Türkiye ekonomisini istikrara kavuşturmak için ihtiyaç duyulan acı reçete reformlarının yapılması yönündeki umutlarını kırdı" yorumunda bulundu.

2002'den bu yana iktidarda olan AKP'nin Ankara ve İstanbul'da seçimi kaybettiği ifade edilen haberde, Erdoğan'ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bu hafta içi bazı reform kararlarını açıklayacağını belirterek şu ifadeler kullanılıyor,

"Seçim öncesinde sert bir kampanya yürüten Erdoğan, seçim akşamı ekonomik reformlara odaklanacaklarını söyledi. Ancak birçok analist, seçimlerin ardından AKP'nin ekonomiyi daha da zayıflatacak kısa vadeli teşvikleri tercih etmesinden korkuyor."

‘Somut reformlar beklenmiyor’

Yazıda Credit Agricole şirketinde çalışan analist Guillaume Tresca'nın "AKP tabanı büyüme yanlısı, parasal önlemlerle enflasyonun düşmesini istiyor. Bu, AKP'nin tam olarak seçimden önce yaptığı şey ve Erdoğan popüler kalmak istiyorsa bunu sürdürmek zorunda. Somut reformlar beklenmiyor, sadece lafta kalacak" yorumuna yer verildi.

Gazetenin haber analizinde 1993-1994 yıllarında Merkez Bankası başkanlığı görevinde bulunan Nihat Bülent Gültekin'in  "Görünen o ki Erdoğan'ın içgüdüsü hayatta kalmak. Uzun vadeli hedeflerinin olduğunu sanmıyorum. Bunun için uzun vadeye yayılan sabit bir odaklanma gerekiyor" sözleri de yer alıyor.