image

PeyamaKurd - Afganistan’ın ünlü kumandanı Ahmet Şah Mesud'un oğlu Ahmet Mesud, Penşir direniş güçlerinin başına geçerek, Taliban'a karşı direniş çağrısı yaptı.

30 yaşındaki Ahmed Mesud, Taliban’ın yeni bir radikal İslam dalgası yaratmasını engellemek isteyen isimlerden birisi.

“Penşir Aslanı Oğul Mesud’tan direnişçilere Taliban çağrısı” 

Taliban’ın kontrolü ele almasının ardından Fransız Express dergisinde bir mektup yayınlayan ahmed Mesud, babası kumandan Ahmet Şah Mesud'un da memleketi olan Penşir'e geçtiğini açıklayarak tüm direnişçilere bu bölgede toplanma çağrısında bulundu.

Ahmet Mesud söz konusu mektubunda yaşananlara binaen, ”16 Ağustos çağrısı: Tüm özgürlük dostlarına" başlığıyla yayınlanan mektubunda, "Biz Penşir'de tek başımıza ayaktayız. Asla boyun eğmeyeceğiz. Afganistan'da tiranlık zafer kazandı; kölelik, öfke ve kargaşa ülkeye yerleşiyor" ifadelerini kullandı.

“Taliban’ın zafer hissi dünyadaki terör gruplarına umut verir” 

Ahmed Şah Mesud, 11 Eylül saldırılarından 2 gün önce, 48 yaşında öldürüldüğünde oğlu daha 12 yaşındaydı. 2016’da Afganistan’a dönen oğul Mesud, özellikle de sakal bırakması ve babasının ünlü olan geleneksel Sufi şapkasını takmasıyla, babasına oldukça benziyor. 

Penşir aslanı olarak bilinen oğul Ahmed Mesud geçtiğimiz yıl AFP’ye konuşarak, “Afganistan’da iktidarda herkesi içeren ve Afganistan’ı merkezileştiren bir sürece girmezsek, herhangi bir sorunu da çözemeyiz. Bu durum, Taliban’a zafer hissi verir ve bu durum, dünyadaki terör gruplarına karşı bir umut verilmesine yol açar” demişti. 

Ayrıca, ABD kuvvetlerinin hızla geri çekilmesinin, yolsuzlukların ve zayıf liderliğin hala yaygın olduğu Afgan güvenlik güçlerinin hezimetine yol açabileceği hususunu dile getirmiş, “Hükümet, ne yazık ki Taliban’a karşı savaşamıyor” uyarısında bulunmuştu. 

“Bu kavga artık benim, dönüşü yok”

Ahmed Mesud, 16 Ağustos 2021 tarihli (geçtiğimiz Pazartesi) mektubunda, "Afgan halkı, mücahitler, dünyanın her yerindeki özgürlük dostları! Afganistan'da tiranlık zafer kazandı. Kabil inliyor, ülkemiz zincire vuruldu. Ama her şey bitmedi. Köleliği reddeden tüm özgür Afganlar'ı, ülkemizin ızdırap içindeki son özgür kalesi olan Penşir'de bana katılmaya çağırıyorum" dedi. 

Mesud çağrısına şöyle devam etti: 

”Ulusal kahraman ve kumandan Mesud'dan, babamdan, Afganlar'ın özgürlüğü için verdiği mücadeleyi miras aldım. Bu kavga artık benim, dönüşü yok. Silah arkadaşlarım ve ben, ölmekte olan ülkemizin son özgür bölgesi olan kalemiz Penşir'de, köleliği reddeden tüm bölgelerden ve kabilelerden Afganlar, sizleri, bize katılmaya davet ediyorum."

“Batı'ya da çağrıda bulundu” 

Fransa, Avrupa ve ABD’ye de kendilerine destek verme çağrısında bulunan Oğlu Mesud, Afganistan'ın içinde bulunduğu durumu 1940'ların Avrupa'sına benzeterek şu ifadeleri kullandı: 

"Penşir dışında tam bir fiyasko hakim. Bu savaşı kendi hatalarından dolayı kaybeden mağluplar arasında, Taliban ile işbirliği ruhu yayılmaya başlıyor. Afgan halkı, Kabil'de savaşmadı, gerçekten bir savaşı bile kaybetmedik. Savaşçılarımız, yaşlı ve genç mücahitler, Penşir'de yeniden silahlandılar. Bize manevi ya da doğrudan destek yoluyla katılın.”  

Ahmet Mesut, Afgan halkına yaptığı direniş çağrısını, "Afganistan tarihinde yeni bir sayfa açacağız. Bu ezilenlerin tiranlığa karşı direnişinde yeni bir sayfa olacak. Allah'ın izniyle kazanacağız" sözleriyle bitirdi.

Ahmed Musa Politikaya atılırken güvenliğine dair yöneltilen bir soruya, “Her şey Allah katında yazılı. Saati geldiğinde hiçbir şey sizi koruyamaz” yanıtını vermişti. 

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü almasıyla beraber Penşir aslanı olarak bilinen oğul Ahmed Musa’nın bu aşamadan sonra neler yapabileceği ve Afganistan’ın hangi yöne doğru gideceği beklenen gelişmeler arasında yer alıyor.