image

PeyamaKurd - Haşdi Şabi ve PKK ortaklığı birçok kesim tarafından gizli tutulmaya çalışılsa da bu durum bir gizem değil aksine somut nitelikleri olan ve varlık formunu göreceli olarak devam ettirmektedir.

Birçok kesim ya da kişi bu ortaklığı bilip veya bilmeden kabul etmezken, ne PKK ne de Haşdi Şabi milis grubu söz konusu gerçekliği gizlemiyorlar.

Söz konusu bağı yokmuş gibi gösterenler her zaman olduğu gibi ‘Kürt milletini’ dezenformasyonlar ile başkalaşıma uğratmak isteyen kalemşor ve toplum mühendisleri olarak karşımıza çıkıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde PKK medyasına yakın bir medya ağı Haşdi Şabi Sorumlusu Seyid Mehmud ile bir röportaj gerçekleştiriyor ve söz konusu röportajda KDP’nin, zorla Şengal’i ele geçirdiği ve Şengal halkının KDP’den rahatsız olduğu algısı yaratılıyor.

Ve bunu kim söylüyor biliyor musunuz? Kürt halkının kanını döken Haşdi Şabi’nin sorumlusu yani PKK’nin müttefiki.

Haşdi Şabi sorumlusu röportajında KDP’ye karşı akıl almaz şu cümleleri kuruyor: “DAİŞ harekete geçtiğinde halka, 'Biz buradayız ve güvendesiniz' dediler. O dönem Şengal'de yaklaşık 12 bin güçleri de bulunuyordu, ancak Şengal'i kısıtlı imkanlarla halk savundu. Tabloya baktığınızda Şengal'den çekildiler. DAİŞ'e karşı savaşmadılar. Halkı onların pençelerine bıraktılar. Bu tablodan sonra kimse KDP'ye inanmıyor. Biz halk olarak kendimize yeteriz.”

“Bu noktada Kürt halkı kendini eleştirmelidir”

(Peşmerge’nin Senegal’den kaçtığı iftirasını ortaya atan sözde Kürt muhabirin söz konusu olaydan sonra Arap ülkelerinde kimlerle takıldığı ve kimlerin uşağı olduğu konusunu bilenler biliyordur.)

Başkan Mesud Barzani Şengal’deki savaşta Peşmerge güçlerini komuta etmiş ve bizzat savaş alanında bulunmuştu. Bunun görüntüleri videoları da mevcuttu. Peşmerge’nin de savaş görüntüleri mevcuttu.

'Peşmerge kaçtı’ demek ve bunu bir lütuf bir espiri malzemesi haline getirmek cidden akıl noksanlığından başka bir şey değil. Ki bunu ortaya atanlar şimdi IŞİD’den bir farkı olmayan Haşdi Şabi milisleri ile partner konumundalar. Ve bu milis grubun sorumlusuyla Kürt halkı için (kabul edin ya da etmeyin) bedeller ödemiş KDP ve Peşmergeleri tartışıyorlar ve bir lütuf gibi sunuyorlar.

“Örgütlere göre Şengal Anlaşması neden çözüm değil?”

Bu noktada Kürt halkı kendini eleştirmelidir. Bizim kanımızı döken, nerdeyse her ay 3-4 defa Erbil’e saldıran, Kürtleri tahdit eden Haşdi Şabi ile nasıl olur da Kürt mücadelesi, Şengal hakkında yorum yapılır diye sormalıdır kendine.

Haşdi Şabi Sorumlusu Seyid Mehmud, Irak ve Kürdistan Bölgesi arasında imzalanan ‘Şengal Anlaşmanın’ çözüm olmadığını da söylüyor. Niye bunu söylüyor biliyor musunuz?

Çünkü;

"Şengal Anlaşması açık ve nettir, bir bütünden oluşuyor ve parçalanması kabul edilemez. Yani anlaşmanın uygulanması sıralı ve birbiriyle bağlantılıdır. Anlaşma birçok başlık içeriyor; idari, güvenlik, yeniden imar. Iraklı olmayan güçlerin Şengal’den çıkarılmasıyla ilgili husus, güvenlik başlığı içerisinde yer alıyor.

Zira güvenlik başlığının A fıkrası, Şengal’deki güvenliğin sorumluluğunu yerel polis, ulusal güvenlik birimi ve istihbaratın üstlenmesini, tüm silahlı oluşumların Şengal ilçesi dışına çıkarılmasına hükmediyor. Bu ifade açık ve nettir. Yani, PKK, yalnızca Şengal ilçe merkezi değil, ilçenin tamamından uzaklaştırılacak.”

“Şengal halkı, anlaşmanın uygulanmasından yana”

Şengal halkı yapılan anlaşmaya hiçbir tepki göstermedi. Ama PKK ve medyası 20-30 kişiyi alıp bir galeyan yarattı ve bunu süsleyerek servis ederek, “Halk KDP’den şikayetçi, onları istemiyor” algısı yarattılar. Yani şaşmaz kartlarını oynadılar.

O tutmayınca da medya üzerinden KDP’nin, Şengal’de problem olduğu halkın onları istemediği kanısı oluşturma peşine düştüler. Bunu da ‘ortaklıklarını gizledikleri’ Haşdi Şabi’nin sorumlusuna söylettirdiler.

Hatta Senegalli kadınlar bugün bir Kürt medyasına konuşarak, Şengal’deki durumunun normalleşmesi için Kürdistan Bölgesi ile merkezi Irak hükümeti arasında imzalanan Şengal Anlaşması’nın uygulanmasını istediklerini belirttiler.

Bu noktada PKK ve medyasına sormak lazım:

IŞİD saldırısından sonra Şengali terk eden, Şengal halkının ne kadarı geri döndü ki KDP’yi istemiyoruz diye tepki göstersinler?

Madem Şengal’de Haşdi Şabi ile yarattığınız işporta idare o kadar sağlamsa neden hala, Duhok, Şêxan ve Kürdistan idaresinin diğer bölgelerine hala 300 bine yakın ‘Şengalli Ezidi Kürt bulunuyor?

Sadece son 6 yıl zarfında bu kamplarda 25 bin Şengalli Ezidi çocuk dünyaya geldi ve hala ordaki kamplarda yaşıyorlar.

Yapılan oyunların artık tutmadığı aşikârdır. Kürt milleti de artık birçok şeyin farkında ve kimin ne için mücadele ettiğinin bilincindedir. Bu tip algı oyunları er ya da geç yine boşa çıkacaktır.