image

PeyamaKurd - Nüfuzlu Amerikan dergisi Foreign Policy (FP) yeni yılda izlenecek seçimler arasında saydığı Türkiye'ye geniş yer ayırdı. Politico da bir analiz yayımladı. France24, Türkiye seçimlerini 2023'ün ana olayları arasında saydı. Bloomberg ise, Erdoğan'ın inşa ettiği yapıyı yıkmak kolay olmayacak görüşünde. 

'2023'te İzlenecek Seçimler' başlığıyla bir yazı yayımlayan Foreign Policy dergisi, yeni yılın Brezilya'da Lula da Silva'nın yemin töreniyle başladığını aktardı. Geride kalan senede Fransa, Macaristan ve Filipinler gibi ülkelerde kilit seçimlerin yapıldığını bildiren dergi, 2023'te sandık başına gidecek ülkeleri sıraladı.

FP: Türkiye’nin olmazsa olmazlığı diplomatik gücünde

Dergiye göre, Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açması listedeki ülkelerin tümünü etkiledi, birçok liderin geleceğini belirleyebilir.

Estonya, Finlandiya, Bangladeş ve Yeni Zelanda'nın kadın liderleri, bir kez daha seçilebilmek için yarışacaklar.

Türkiye'nin Tayland, Guatemala, Yeni Zelanda, Polonya ve Bangladeş ile çeşitli benzerlikleri bulunduğunu savunan dergi; Rusya'nın, Ukrayna'ya işgale girişmesi nedeniyle Türkiye ve İspanya'nın vazgeçilmez hale geldiğini yazdı.

Dergi, Ankara'nın olmazsa olmazlığını diplomatik gücüne bağladı.  

Diğer yandan savaş olmasaydı Ukrayna'da da bu sonbaharda seçime gidilecekti ama mevcut şartlarda sandıkların kurulup kurulmayacağı ise belirsiz.

Foreign Policy'ye göre, dünyada yeni yılda 225 milyon nüfuslu Pakistan'dan, 1,3 milyon nüfuslu Estonya'ya kadar izlenecek 14 seçim var…

Derginin listesi alfabetik sıralamayla şöyle:

"Arjantin, Bangladeş, Estonya, Finlandiya, Guatemala, İspanya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Nijerya, Pakistan, Polonya, Singapur, Tayland, Türkiye, Yeni Zelanda."

Amerikan dergisi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2003'ten bu yana Türkiye’nin en önemli ismi olduğunu belirtti. FP, Türk liderin gücünü kendi hayata geçirdiği reformlardan aldığını dile getirdi.

Erdoğan'ın görev süresinin ilk 10 yılında dünya çapında çok sevildiğini yazan dergi, gelinen noktada Doğu Akdeniz'deki gerilimlere değindi. Türkiye'nin, Rusya ve Ukrayna arasında kilit bir arabulucu olduğunu da yazdı.

***

France 24: Tarihi bir seçim olacak

'2023'te yaklaşmakta olan hangi büyük olaylar var?' başlığıyla bir haber yayımlayan France24 ise, Kral Charles'ın taç giyme töreninden Pablo Picasso'nun 50'inci ölüm yıldönümüne birçok başlık saydı.

Hırvatistan'ın Euro'ya geçmesi ve Schengen bölgesine dahil olması, Yeni Zelanda ve Avustralya'da gerçekleşecek Kadınlar Dünya Kupası, Afrika Süper Ligi, NASA'nın uzay aracı Osiris-Rex'in görevine geri dönmesi gibi maddelerin yer aldığı France 24 listesinde, iki seçim vardı: Türkiye ve Pakistan.

Türkiye'nin 18 Haziran'da sandığa gideceğini kaydeden France24, 'tarihi bir seçim' nitelemesinde bulundu.

***

Politico: Dünyadaki tartışmasız en önemli seçim 2023'te Türkiye'de!

Amerikan Politico dergisindeki bir analizde ise 2023'te dünyadaki tartışmasız en önemli seçimlerin Türkiye'de yapılacağı ifade edildi, iki NATO müttefiki Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginliklere değinildi.

Politico'ya göre, geride kalan 2022'de Rusya'nın Ukrayna'yı işgale başlamasıyla Erdoğan, Kiev ve Moskova arasında vazgeçilmez bir arabulucu olarak konumlandı, tahıl anlaşmasına yardım etti, ABD ve Rus gizli servis yöneticilerinin buluşmasına ev sahipliği yaptı.

Türkiye'nin 'komşularla sıfır sorun' politikasından etrafındaki birçok ülkeyle açık ya da gizli çatışmalar yaşadığını savunan Politico, 2022'de yeniden eski politika çizgisine dönüldüğü yorumunu yaptı.

Dergi, Erdoğan'ın, ABD ve Rusya'nın küresel polis pozisyonundaki rollerinin giderek azaldığı bir dönemde Türkiye'nin yeniden kazandığı nüfuzunu çok kutuplu bir dünyada göstermek isteyeceğini de yazdı.

***

Bloomberg: Erdoğan'ın inşa ettiği yapıyı yıkmak kolay olmayacak

Bloomberg yazarı Bobby Ghosh, Türkiye'de bu sene yapılacak seçimlerin 2023'te dünyada yapılacak en önemli seçimlerden biri olduğunu yazdı.

Ghosh'a göre Rusya ve ABD başta olmak üzere birçok ülke seçimin sonuçlarından etkilenecek. Türkler oylarını kullanana kadar Batılı liderler diken üstünde olacak.

Ancak Erdoğan’ın kaybı gerçekleşse bile, kimse Türkiye’de hızlı bir şekilde 180 derecelik değişim beklememeli. Erdoğan'ın, Türk kurumlarını (Devlet, ordu, akademi, dini kurumlar ve medya) kendi dünya görüşüyle tohumlamak için 20 yılı vardı. Eğer 19 Haziran'da yeni bir cumhurbaşkanı olursa, Erdoğan'ın inşa ettiği yapıyı yıkması gerekecek.

Bu görev daha da zor olacak çünkü iktidar partisi parlamentoda önemli bir boyutta olmaya devam edecek ve değişime şiddetle direnecek.


Dünya basını: Politico, France 24, Foreign Policy, Bloomberg 

Çeviri-Düzenleme | PeyamaKurd

Bu kategoride yazarlar tarafından ifade edilen görüşler, kendilerine aittir ve PeyamaKurd’un bakış açısını yansıtmayabilir.