image

PeyamaKurd - İsrail Ulusal Güvenlik Araştırma Merkezi’nin raporunda, ülkenin ‘Suriye’de Kürtlerle işbirliği kurma ağının devreye girmesinin de’ yer aldığı üç temel alana odaklanması gerektiğine vurgu yapıldı.

The Syrian Observer sitesinin İsrailli bir düşünce kuruluşuna dayandırdığı habere göre söz konusu raporda,  İsrail’in Suriye’de üç temel hedefe odaklanması gerektiğine vurgu yapıldı.

Bu hedefler: Güney Suriye, Irak-Suriye sınır bölgesi ve Suriye-Lübnan sırını olarak saptandı. 

Düşünce kuruluşunun raporunda, İsrail ordusu bölgedeki Hizbullah güçlerini hedef almaya çağrıldı. Raporda ayrıca İsrail’in bölgedeki insanlarla insani yardım sağlayarak bir ilişki ağı kurmaya çalışması gerektiğine dikkat çekiyor.

ABD’nin Irak’tan askerlerini çekme ihtimaline karşı, Irak-Suriye sınırında İsrail’in operasyonlarını yoğunlaştırmasına yönelik çağrı yapıldı.

“Suriye’deki Kürtlerle işbirliği kurma ağı ve destek vurgusu!”

Raporda yer alan en önemli madde ise Rojava’daki Kürtlere olan destek ve işbirliği vurgusu oldu.

Söz konusu raporda İsrail’in, Suriye’deki Kürtlerle ilişki-işbirliği ağı kurması ve onlara askeri-ekonomik destek sağlanması gerektiğine dikkat çekildi.

“Esad’ı iktidardan uzaklaştırmaya yönelik yeni bir strateji belirlenmeli”

Esad’ın iktidardan uzaklaştırmaya yönelik yeni bir stratejinin oluşması gerektiğini belirten rapor, eski yöntemlerin İran’ın Suriye’de yoğunlaşmasına neden olduğunu kaydetti.

İsrail’in Suriye’de bugüne kadar uyguladığı üç ana stratejinin yanlış olduğunu belirten rapor, bu yöntemden vazgeçilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Rapor bu üç yanlış stratejiyi şu şekilde sıraladı

► Birincisi; İsrail’in Suriye’de başlattığı operasyonlarda yoğunlaşan İran hedeflerini engelleyebileceği, 

► İkincisi; Rusya’nın İranlıları ve onlara bağlı grupları bölgeden kovma ve Tahran'ın rolünü azaltabileceğine olan güven, 

► Üçüncüsü; ise Esad liderliğinde bile bir merkezi hükümete sahip olmanın, kaosu önlemek için daha iyi olacağına dair inancın ön planda olması.


⇔ Çeviri: PeyamaKurd 

 


⇒ Farklı konulardaki analiz ve görüşler PeyamaKurd'un editoryal politikasını yansıtmayabilir.  

► Diğer yazılara bu LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz