image

PeyamaKurd - Ukrayna'daki siyasi ve askeri duruma dikkat çeken AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, NATO üyelik talebine dikkat çekti. Borrell açıklamasında, Ukrayna'nın NATO'ya hızlandırılmış katılım talebiyle ilgili "Şu anda temel bir mesele değil" mesajında bulundu.

İspanya devlet televizyonu RTVE'ye demeç veren Borrell, "Ukrayna'nın NATO'ya katılma talebi, şu anda temel bir mesele değil. Önemli olan şimdiye kadar olduğu gibi bu ülkeye askeri desteği ve Rusya'ya yaptırımları devam ettirmek" ifadesini kullandı.

AB'li yetkili açıklamasında, "AB ilk kez silah satın almak ve bunları savaş halindeki bir ülkeye teslim etmek için sahip olduğu fonları kullandı" diyerek, ABD'nin katkısıyla Ukrayna'nın kendisini savunmasına yardımcı olduğunu dile getirdi.

"AB ülkeleri kapsamlı ve güçlü yaptırım uyguluyor"

Ayrıca Borrell, AB'nin izlediği tutumu artırarak devam ettirmesi gerektiğini savunarak şu sözlere yer verdi:

"AB, birçok ülkenin Rusya'ya karşı yapamadığı etkili, güçlü ve kapsamlı yaptırım kararlarını alıyor. Mevcut olanları korumanın yanı sıra Ukrayna'ya daha fazla askeri yardım, Rusya'ya daha fazla yaptırım ve küresel diplomasi savaşına katılım şu andaki öncelikler."