image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması durumunda AB'nin vereceği tepkinin içeriğinin henüz belirlenmediğini kaydeden Avrupa Birliği'nden üst düzey bir yetkili, söz konusu saldırının akabindeki günler içerisinde "hızlı ve çok açık" tepki verileceğini kaydetti.

Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Avrupa Birliği'nden (AB) üst düzey bir yetkili, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın 24 Ocak'ta düzenlenecek AB Dışişleri Bakanları toplantısına videokonferans yöntemiyle katılacağını, Rusya ile yürütülen müzakerelerle ilgili bilgi vereceğini ve AB ile üye ülkelerin duruşunu dinleyeceğini belirtti.

AB'li yetkili, söz konusu birliğin bir yandan Rusya diğer yandan ABD ve NATO ile yakın diyalogda olduğunu dile getirerek, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) rolüne de özel önem atfettiklerini vurguladı.

AB'nin henüz Rusya'ya karşı verilecek muhtemel tepkinin içeriğine son halini vermediğinin, Birlik içerisinde tartışmaların sürdüğünü belirten yetkili, ancak üzerinde anlaşılan bazı prensiplerin ABD ve NATO ile koordineli şekilde kararlaştırıldığını ifade etti.

Öte yandan AB'li yetkili, nihai kararın içeriğinin kolaylıkla belirlenip müttefiklerle paylaşılacağına işaret ederek, halihazırda Rusya'nın ABD ile Cenevre'de süren müzakerelerinin seyrinin AB'nin duruşunu etkileyeceğini dile getirdi.