image

PeyamaKurd - ABD ve İran arasında 2015'teki nükleer anlaşmanın şartlarına dönülmesi konusunda "önemli ayrılıklar" olduğunu dile getiren ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, yakın zamanda bu konuda bir anlaşmaya varılmasının zor olduğuna dikkat çekti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, İran ile nükleer anlaşma görüşmelerine ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Bakanlık yetkilisi, ABD'nin Avrupalı ortakları üzerinden katıldığı ve Viyana'da süren nükleer görüşmelerin 7. turunun yakın zamanda gerçekleştirileceğini vurgulayarak, burada bir anlaşmaya varılsa bile birçok ek müzakereye ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Ayrıca açıklamasında yakın zamanda nihai bir anlaşmanın zor olduğunun sinyalini veren yetkili, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

"İran ile hala orta yol bulamadığımız ciddi ayrılıklarımız var. İran'ın 2015'teki nükleer anlaşmanın şartlarına dönmesi, ABD'nin kaldırmayı teklif edeceği yaptırımlar gibi iki tarafın üzerinde konuşması gereken çok konu var. Her konuda anlaşmaya varılana kadar hiçbir konuda anlaşılmamış demektir."