image

PeyamaKurd - İki günlük İsrail-Filistin temaslarını tamamladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Sadece İran, Rusya'ya silah sağlamıyor; Moskova da Tahran'a askeri ekipman gönderiyor" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail-Filistin arasındaki gerilime değinerek, "İki taraf da kısa vadede ateşe benzin dökecek uzun vadedeyse iki devletli çözüm vizyonunu baltalayacak adımlardan kaçınmalı" dedi.

Bakan Blinken, İran konusunda İsrail ile aynı görüşleri paylaştıklarını belirterek şu sözlere yer verdi:

"Öncelikle İran nükleer silah elde etmemeli. İkinci olarak bölgedeki ülkelerle birlikte İran'ın bölge ve geniş coğrafyada istikrarı bozucu tehlikeli adımları engellenmeli. İran'ın Rusya'ya Ukrayna saldırısında gelişmiş teknoloji sağlaması bunlardan birisi. Bunu İsrailli ortaklarımızla da tartıştık. Bu iki yönlü, sadece İran, Rusya'ya silah sağlamıyor; Moskova da Tahran'a askeri ekipman gönderiyor."

Ayrıca Dışişleri Bakanı açıklamasında, İsrailli yetkililerle İran'ın "kötücül adımlarına karşı bölge ülkeleriyle yapabilecekleri işbirliklerini ve yöntemleri ele aldıklarını" kaydetti.