image

PeyamaKurd - ABD ve Türkiye arasındaki F-16 alınıma ilişkin müzakerelere sürerken, alıma için ön şart iddialarına Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan yanıt geldi. 

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik süreçleriyle ilgili açıklamaların yanı sıra ABD'den F-16 alımıyla ilgili 'ön şart' iddialarıyla ilgili de konuşan Kalın, "Bu, Türkiye için asla kabul edilemez" ifadesini kullandı.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine ilişkin konuşan İbrahim Kalın şu değerlendirmelerde bulundu:

"İsveç ve Finlandiya birlikte irade koydular, süreç başlar mı göreceğiz. Bu tür olaylar yaşanırsa süreç ilerlemeyecektir. Bundan sonra Finlandiya farklı bir değerlendirme yapar mı bu onların takdirlerinde olan bir konu. Kendileri ile istişarelerimizi sürdürüyoruz. Buna göre durumu değerlendirip karar vereceğiz."

Gündem ile ilgili açıklamalarında "Prensipte NATO'nun genişlemesini destekliyoruz" diyen Kalın, "Bu süre zarfında Finlandiya'da İsveç'tekine benzer olaylar yaşanmadı" sözlerine yer verdi.

"F-16 programı ile ön şart deyimlerini biz de duyuyoruz"

Ayrıca Kalın açıklamasında, "F-16 programı ile ön şart deyimlerini biz de duyuyoruz. Eğer Kongre'de şart getirir ve Yunanistan'ın talebine olumlu cevap verirlerse NATO'da tarafsızlık kararını bozmuş olurlar" mesajında bulundu.