image

PeyamaKurd - ABD tarafından Rojava yönetimine hibe edilen 3 bin tonun üzerinde Türkiye menşeli buğday tohumunda hastalık tespit edildi. Suriye hükümeti çiftçilere tohumu ekmemeleri uyarısında bulunurken, bölgedeki çiftçiler de endişeli.

Söz konusu tohumu “Alman buğdayı” olarak alan çiftçiler daha sonra bunun Alman değil Türkiye menşeli olduğunu ve Adana'dan gönderildiğini anladı. Suriye hükümeti, tohumda hastalık tespit edildiğini ve bunun tarıma büyük zarar vereceğini bildirdi. Hükümet çiftçilere söz konusu tohumu kullanmamaları için çağrıda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı, 3 bin tonun üzerinde buğdayı Özerk Yönetim'e teslim ettiğini ve Rojava’da tarıma 4 milyon dolarlık destek sağlayacağını duyurmuştu. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı tarafından Rojava'ya hibe edilen Türkiye menşeli tohumun ekime uygun olmadığı, bölge tarımına zarar vereceği ifade edildi.

Suriye hükümeti, ABD Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı'nın Rojava'da dağıttığı tohumun “Nimontoda” içerdiğini ve hastalığın bölgedeki tarlalara yayılacağını duyurdu.