image

PeyamaKurd - ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Çin’in nükleer silah kapasitesinin rahatsız edici olduğunu ve Pekin’in nükleer kalkınma programını yavaşlatmak, durdurmak veya yok etmek için ABD’nin elinde yapacak bir şey olmadığını dile getirdi.

Milley, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde 2024 mali yılı savunma bütçesi üzerine soruları yanıtladı. Çin'e dair değerlendirmelerde bulunan Milley, Çin'in nükleer silah kapasitesinin yanı sıra, Rusya ile yakınlaşmasından endişe duyduğunu belirtti.

ABD'li komutan, “İçinde bulunduğumuz stratejik ortamda, ikisinin birbirine yaklaştığını görüyoruz. Ben buna kelimenin tam anlamıyla gerçek bir ittifak diyemem ama onların birbirine yaklaştığını görüyoruz ve bu rahatsız edici” sözlerini kullandı. 

“Muhtemelen hiçbir şey yapmayacağız” 

ABD'li general, Çin'in nükleer silah programının geleceğine dair ise şunları söyledi:

"Çin'in gelecek 10 ile 20 yıl içinde öngördüğü nükleer kalkınma programını yavaşlatmak, durdurmak, engellemek veya yok etmek için muhtemelen hiçbir şey yapamayacağız. Bunu kendi planlarına göre yapacaklar ve bence bunun olmasını önlemek için dışarıdan yapabileceğimiz çok az baskı var. Bazı ekonomik araçlar olabilir. 

İstihbarat dünyasında başka şeyler olabilir ama muhtemelen planlarını gerçekleştirecekler. ABD ile küresel bir rakip olmak ve yüzyılın ortalarında askeri olarak üstün olmak gibi ulusal bir hedefleri var. Bunu yapmak için bu yola çıktılar. Bu gerçekten rahatsız edici."