image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde (Rojava) güvenli bölge oluşturma talebine ilişkin açıklamalarda bulunan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, "Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde 30 kilometre genişliğinde güvenli bir bölge kurulmasını talep etti. Hala olumlu yanıt vermedik, 30 kilometre yapabileceğimizi sanmıyorum" ifadesini kullandı. 

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, "Güvenli bölgenin 30 kilometre olması konusunda anlaşmaya çalışıyoruz" diyerek, "Başkan (Trump), Demokratik Suriye Güçleri DSG'nin çoğu unsuru ve PKK arasında siyasi bağın farkında. Güvenli bölge oluşturulması için Türklerle ve yerel ortaklarımızla çalışıyoruz. Sadece yerel kolluk gücünün görev yapacağı, bizim ve Türklerin de yakından gözleyeceği bir plan. Türklerle ve DSG ile görüşüyoruz ama henüz bir anlaşmaya varabilmiş değiliz” şeklinde konuştu.  

Ankara ve Washington'un yakın irtibat halinde olduğunu kaydeden Jeffrey şu ifadelere yer verdi, "Türkiye genel olarak Suriye hükümetinin davranışını değiştirmeye çalışıyor. Burada da hemfikiriz. Genel olarak koordineli hareket ediyoruz. Başkan Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan’la çok sayıda telefon görüşmesi yaptı. Bakan Pompeo’ya Türkiye ziyaretinde Erdoğan ile görüştüğünde ben de eşlik etmiştim. Hem Dışişleri hem de benim seviyemde Türk mevkidaşlarımızla neredeyse her ay irtibat halindeyiz.”