image

PeyamaKurd - Türkiye 14 Mayıs seçimlerine doğru giderken, AKP'nin seçim stratejisine ilişkin kulis bilgileri de gelmeye başldı. AKP'nin HÜDA PAR hamlesinin ardından Kürt seçmen için yeni hamleler yapacağı da iddia edildi.

14 Mayıs’ta seçime giden Türkiye’de ittifakların durumları netleşmeye başladı. Cumhur İttifakı’nın genişlemesiyle, AKP’nin izleyeceği yol haritası merak konusu olurken, gözler aday listelerine çevrildi.

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, HÜDA PAR’ın ittifaka dahil edilmesiyle, Kürt oylarına göz kırpan AKP’nin Kürt seçmenlere farklı sürprizler yapabileceği de konuşuluyor.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un "Objektif baktığımız zaman Türkiye'nin en zor seçimi. Yüzde 50+1 alınacağı için gerçekten çok canhıraş bir mücadele verilecek" dediği sürece dair partinin seçim stratejisi de şekillenmeye başladı.

HÜDAPAR muhafazakar HDP’lilerin AKP’ye daha rahat oy vermesini sağlayacak

AKP’nin Hüda-Par ile kurduğu ilişkinin seçimde nasıl bir sonuç yaratacağı ile ilgili de partide farklı görüşler var. Buna sıcak bakmayanların yanı sıra AKP’ye gelecek Kürt oylarına katkı sunacağını düşünenler var. 

Bu görüşe göre HDP’nin aday çıkarmama kararı seçmeninde rahatsızlık yarattı. Atılan adım ile bir “Kürt partisi” niteliğinde olan Hüda-Par’ın AK Parti ile olması nedeniyle HDP’nin içinde rahatsız olan muhafazakarların bir kısmından oy alma şansı yaratıldı. 

Hesabın Hüda-Par’ın 2018 seçiminde aldığı 150 bin oy düşünülerek yapılmadığı savunulan AKP’de, “HDP’ye oy veren ama kimliğini HDP’de görmeyenler Cumhurbaşkanı adayı çıkarılmayınca rahatsız oldu. 'Neden Kemal Bey’e mahkumuz' diyenler var. Hüda-Par muhafazakar HDP’lilerin AKP’ye daha rahat oy vermesini sağlayacak” deniliyor.

Kürt seçmen için yeni sürprizler

“AKP'lilere göre Kürt seçmenin oyunu almak için başka adımlar da atılacak. AKP’de, “Bunun devamı gelecek. Hüda-Par tarzı Kürt partilerinin yanı sıra sürpriz isimler de olacak” deniliyor. 

Atılacak adımlarda ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanacağı 'babacan', devlet adamlığı dilinin bu kesimdeki oyları arttıracağı görüşü de savunuluyor.”