image

PeyamaKurd - Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, İran'da göstericilere karşı uygulanan şiddetten sorumlu olanların yargılanması çağrısında bulundu.

Walter Steinmeier, Bellevue Sarayı'nda İranlı sivil toplum temsilcileriyle görüştü.

Walter Steinmeier, yaptığı açıklamada, "İran'da son dönemde yaşanan insan hakları ihlallerinin bağımsız uzmanlarca soruşturulması, sorumluların bir gün hesap verebilmesi için önemlidir" ifadelerini kullandı.

İran'daki protestoları "cesur" olarak belirten Steinmeier, onların özgürlük özleminin hiçbir yerde bastırılamayacağını ve bunu dünyaya gösterdiklerini kaydetti.

Steinmeier, "İran'da olup bitenleri yakından takip etmeliyiz. İran rejiminin bu insanlık dışı şiddetine karşı sesimizi yükseltmekten vazgeçmemeliyiz" dedi.

Tahran'daki dini ve siyasi liderlere çağrıda bulunan Steinmeier, "İran sokaklarında ve meydanlarında barışçıl gösteriler yapan çocuklara, kadınlara ve erkeklere yönelik şiddeti durdurun. Dünyadaki diğer tüm ülkeler kadar İran'ı da bağlayan insan haklarına saygı gösterin. Yabancı etkisi hakkında komplo efsaneleri yaymayı bırakın" dedi.

Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Hoffman, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, İran'da bir göstericinin idam edilmesini şiddetle kınadıklarını belirtti.