image

PeyamaKurd - Berlin ve Paris'in AB liderlerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le zirve yapması yönündeki önerisini değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, talep ile ilgili muhtemelen Putin-Biden zirvesiyle bağlantılı olduğunu dile getirdi.

Rus Bakan Lavrov, Moskova'da Guatemala Dışişleri Bakanı Pedro Brolo'yla görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek, Financial Times gazetesinin Alman ve Fransız elçilere dayandırdığı, Rusya-AB zirvesi yapılmasını önerisiyle ilgili haberi değerlendirdi.

Lavrov açıklamasında, Almanya ve Fransa'nın inisiyatifinin muhtemelen Putin ile ABD Başkanı Joe Biden'ın 16 Haziran'da Cenevre'de yaptığı zirveyle bağlantılı olduğunu belirterek, "Görünen o ki, Cenevre'deki müzakereler, Brüksel'de 'artık siz de bağımsızlığınızı biraz ortaya koyabilirsiniz' mesajı olarak algılandı" ifadesini kullandı.

Ayrıca Rus Bakan, Moskova tarafının Almanya ve Fransa'nın önerisinin detaylarını ve diğer AB ülkelerinin bu öneriye verdiği tepkiyi henüz bilmediğine dikkat çekti.

"Bu strateji ters tepki"

Diğer taraftan açıklamasının devamında AB'nin yakında Rusya'yla ilgili yeni bir strateji kabul edileceğini anımsatan Lavrov şu ifadelere yer verdi:

"Bu strateji ters tepki, dizginleme ve AB'nin çıkarına olan alanlarda işbirliği olmak üzere üç sac ayağı üzerinde. Eğer bu felsefe, zirve inisiyatifine dayanıyorsa, süreci izlemek çok ilgimi çekecek. Böyle bir varsayımsal etkinlik başlar başlamaz hemen bir ters tepki gelmeli. Ardından da dizginleme. Tüm bunların nasıl bir araya geleceğini söylemek zor."