image

PeyamaKurd - Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) ülkelerine Ukrayna'ya askeri yardımları artırma ve Rusya'nın Ukrayna'ya yaptığı saldırganlık suçu sebebiyle geçici bir uluslararası mahkeme kurulması çağrısı yaptı.

AP Genel Kurulunda Ukrayna'daki son gelişmelere ilişkin yapılan oylama sonrası karar 26 ret, 36 çekimser ve 504 lehte oyla kabul edildi.

Ukrayna'da gerçekleştirilen "sahte" referandumların “boş ve hükümsüz” olarak kabul edilen kararda, "Rusya'nın nükleer silah kullanma tehdidinin AB'yi Ukrayna'ya daha fazla yardım etmekten caydırmayacağı" dile getirildi.

Kararda, bu konuda emin olamayan üye devletler, savaşın bir an önce bitmesi amacıyla askeri yardımlarda adil paylaşımda bulunmaya çağırıldı.

Geçiçi uluslararası mahkeme kurması

Öte yandan kararda Ukrayna'ya karşı saldırı suçu için "(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ve Ukrayna'daki savaşı planlamaktan, başlatmaktan ve yürütmekten sorumlu tüm Rus sivil ve askeri yetkililerinin ve vekillerinin yargılanacağı" bir "ad hoc" uluslararası mahkemenin kurulması çağrısı yapıldı.