image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın kısa süre içerisinde kız çocuklarının eğitime katılımına izin vereceğini ileri sürerek, söz konusu açıklamanın bir-iki ay içerisinde gelebileceği bildirdi.

BM'den yapılan açıklamaya göre, Taliban yönetiminin, kısa sürede ülkenin her yerinde kız çocuklarının orta dereceli okullara gitmesine izin verme konusunda açıklama yapacağı iddia edildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Müdür Yardımcısı Omar Abdi, başkent Kabil'e yaptığı ziyarette, Birleşmiş Milletler (BM) merkezinde basın mensuplarına açıklamada bulundu.

"Taliban, 34 vilayetin 5'inde izin verdi"

BM'li yetkili açıklamasında, ülkenin 34 vilayetinin beşinde; Belh, Cüzcan, Samangan, Kunduz ve Uruzgan'da, Taliban'ın kız çocuklarının ortaokula devam etmesine izin verdiğini ileri sürdü.

Abdi basın açıklamasında, Taliban'ın Eğitim Bakanı'nın kendisine, tüm kızların eğitimlerine altıncı sınıftan sonraya devam etmelerine izin verecek bir 'çerçeve' üzerinde çalıştıklarını ve bunun 'bir ile iki ay arasında' yayınlanacağını söylediğini aktararak, milyonlarca kız çocuğunun eğitimden uzak kaldığına dikkat çekti.

Ayrıca açıklamasında, her toplantıda Taliban'a 'kızların öğrenimlerini sürdürmelerine izin vermesi' için baskı yaptığını belirten Abdi, son yirmi yılda 4 milyon kız çocuğu da dahil olmak üzere her seviyede yaklaşık 10 milyon çocuğun eğitimine devam ettiğini ve son on yılda okulların sayısının 6 binden 18 bine çıktığını belirtti.