image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın yaptığı telefonda görüşmesinde büyükelçi krizi sonrası ilk temas gerçekleşti.

Tarafların gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünün yazılı açıklamasına göre, görüşmede ikili ilişkiler, F-35/F-16 meselesi, küresel iklim değişikliği, Afganistan, Suriye, Libya, Yunanistan, Doğu Akdeniz ve diğer bölgesel gelişmeler ele alındı.

Sullivan ve Kalın'ın yaptığı görüşmede, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında Glasgow İklim Zirvesi marjında gerçekleşmesi planlanan ikili görüşmenin konuları ve detaylarının da konuşulduğu kaydedildi.

Uluslararası anlaşmalara riayet etme vurgusu!

İkilinin Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik önemini vurguladığı görüşmede, söz konusu konuları karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar çerçevesinde ele alması gerektiği ve uluslararası anlaşmalara riayet etmenin önemine dikkat çekildi.

Ayrıca görüşmede Türkiye'nin sınır güvenliğini ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden örgütlere karşı Türkiye'nin kararlı mücadelesinin devam edeceğinin altı çizildi.

İkili görüşmeye dair Beyaz Saray'dan açıklama

Diğer taraftan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Kalın ve Sullivan'ın bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ifade etti.

Kalın ve Sullivan'ın, Afganistan, Orta Doğu, Güney Kafkaslar, Doğu Akdeniz ve savunma ilişkisi dahil birçok bölgesel konuyu ele aldığını aktaran Horne, "İki isim, anlaşmazlıkların yönetimi ve yapıcı ikili ilişkilerin sürdürülmesi için diyaloğun önemi konusunda mutabık kaldı" dedi.

Erdoğan tarafından 10 büyükelçinin “istenmeyen adam” ilan edilme talimatı verilmiş, bu 10 büyükelçi arasında ABD’nin Ankara büyükelçisi de yer alıyordu. Kriz diplomatik yollarla çözülmüştü.