image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs'ın PYD'ye ofis açma izni vermesine ilişkin konuştu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, "Türkiye'ye ya da KKTC'ye (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) bir saldırı olursa bunun bedelini ödetiriz. Ateşle oynamasınlar" dedi.

Çavuşoğlu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Teröre destek vermek ciddi bir konu. Terör örgütlerini bugüne kadar kullanan ülkeler oldu. Biz Türkiye olarak terör konusunda ilişkilerimizin en kötü olduğu ülkeler ile de hep dayanışma içinde olduk. Yunanistan'da halen daha DHKP-C’liler var. Orada eğitim aldıkları ispatlandı. Terör örgütlerine ofis açtırmak ev sahipliği yapmak ateşle oynamaktır. Burada ofis açmalarına izin veriyorlar, yarın buradan herhangi bir tehdit olursa Kıbrıs Türklerine yönelik bir saldırı olursa bunun da bedelini ödetiriz. Terör örgütleri ile işbirliği yapmasınlar.”

Dün, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) PYD’ye temsilcilik izni verdiğine dair gündeme düşen haberlerin ardından Kuzey Kıbrıs yönetimi “Kıbrıs Rum yönetimi ateşle oynadığını bilmelidir” uyarısında bulunmuştu.