image

PeyamaKurd - Cenevre'de 24 Ocak'ta bir araya gelen Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD'den yetkililer, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ile Suriye'deki krizini masaya yatırdı.

Dört ülke temsilcisi ve Pedersen, basına kapalı olarak ve elçi düzeyinde gerçekleşen görüşme sonrası ortak bir açıklama yayımlandı.

Suriye krizine dair yapılan ortak açıklamada şu sözlere yer verildi:

"BM Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi Pedersen'in Suriye'deki ihtilafa, BM Genel Kurulunun 2254 sayılı kararı doğrultusunda siyasi çözüm bulma çabalarına olan desteğimizi yineledik."

"Mültecilerin geri dönüşü için uygun koşullar oluşturulmalı"

Açıklamada, Suriye genelinde ateşkes, keyfi olarak gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılması, özgür ve adil seçimler dahil olmak üzere 2254 sayılı kararın tam anlamıyla uygulanmasına yönelik kesin taahhüdün ifade edildiği belirtildi.

Söz konusu mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin güvenli, onurlu ve gönüllü bir şekilde geri dönüşleri için BM standartlarına uygun koşulların oluşturulması ihtiyacına da vurgu yapıldı.

BMGK kararı uygulanabilir tek çözüm!

Ayrıca ortak açıklamada şu değerlendirmelere yer verildi:

"BM Güvenlik Kurulunun 2254 sayılı kararı tek uygulanabilir çözüm olmaya devam ediyor. BM Özel Temsilcisi aracılığıyla kalıcı bir çözümün adım adım erişebilir olması için bölgedeki ortaklar ve muhalefetle birlikte bu çerçeve altında tam angaje çalışmayı dört gözle bekliyoruz."