image

PeyamaKurd - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, verdiği bir röportajda "Kürt sorunu", Amed ve Suriye ile ilgili kullandığı ifadelerden dolayı kendisini eleştiren MHP lideri Devlet Bahçeli’ye sert sözlerle yüklendi.

"Türkiye'nin son 25 yılda yaşadığı musibetlere bakın, hepsinde Devlet Bahçeli var" ifadesinde bulunan Davutoğlu, 'Tarım bitti, hayvancılık bitti. Ne değişti? Ülke kaynaklarını mukaddes bir emanet olarak gören Davutoğlu gitti, Erdoğan'ın yanına Bahçeli geldi' diye konuştu.

Davutoğlu, 28 Şubat’ta Bahçeli’nin yönetimde olan etkisine dikkat çekerek, "28 Şubat'ın karanlık dönemlerini meşrulaştıran Devlet Bahçeli idi. Başörtü yasağını meşrulaştıran Devlet Bahçeli idi. MHP'li bir milletvekili hanımefendinin başını açarak meclise girmesi talimatını vermişti" dedi.

Davutoğlu ayrıca, Bahçeli ile ilgili olarak “Hortumlamalar, yolsuzluklar yapıldığında Bahçeli Başbakan Yardımcısı idi” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Bahçeli sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı mesajda, Davutoğlu'na 'Bak serok, Amed değil Diyarbakır diyeceksin. İstanbul'u da dünyanın en büyük Türk- İslam kenti olarak söyleyeceksin. Suriye'de federasyon önermen, fiilen Kobanili Ahmet olduğunun delilidir. Haddini bil, haysiyet sahibi ol. Sen ve efendilerin Türkiye’yi geçemez, bunu da unutma' demişti.

Ahmet Davutoğlu verdiği bir röportajda, Diyarbakır için halkın kullandığı “Amed” ismini “menuniyetle” kullanabileceğini ifade etmiş ve ayrıca, Kürtlerin Türkiye’deki bütün kentlerde yaşadığını ifade ederek, “Kürtler bugün en çok İstanbul'da yaşıyor. Dünyadaki en büyük Kürt şehri İstanbul'dur. Erbil'den de, Diyarbakır'dan da daha çok Kürt İstanbul'da yaşıyor” demişti.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Suriyelilerin Kürtler için federasyon kararı alması halinde Türkiye’nin buna saygı göstermesi gerektiğini belirtmişti.