image

PeyamaKurd - TRT World’de yayınlanan ‘Newsmaker’ programına İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Na’eh konuk oldu. Eitan Na'eh, "İsrail ordusu en ahlaklı ordulardan bir tanesidir, keyfi ateş etmez" sözleri üzerine  TRT World sunucusu İmran Garda

"Emin misiniz?" sorusu stüdyoda ortamın gerilmesine neden oldu.

İsrail'in Ankara büyükelçisi Eitan Na'eh, “Bakın, İsrail ordusu en ahlaklı ordularından bir tanesidir, hiç kimseye keyfi ateş etmez.” Açıklamasına program sunucu ‘Emin misiniz?” diyerek serzenişte bulundu. Na’eh ise sözlerine şöyle devam etti, “Evet bu konuda prosedürler vardır.” yanıtını verdi.

Sunucu İmran Garda “Bunu, İsrailli bir keskin nişancının, silahsız bir Filistinliyi öldürdüğü ya da ateş ettiği video yayınlandığı sırada söylüyorsunuz, evet özür dilerim öldürülüp öldürülmediğini bilmiyorum.” Sözlerine ise Büyükelçi Na’eh, ”Hayır, o yaralandı.” açıklamasında bulundu.

Na’eh’ve sunucu arasında programında devamında şu diyaloglar yaşandı;

Na’eh: Daha önce söylediğimiz gibi, bir ateşkes anlaşmasına vardık, sınır bölgesini belirledik, bu sınırı geçen, sınıra doğru koşan sınır hattının güvenliğini tehdit eden, güvenliğimizi tehdit eden sınır bölgesinde onbinlerce İsrailli yaşıyor.

Sunucu: Silahsız olsalar bile?

Na’eh: Sınıra çok yakın yerlerde yaşıyorlar. Sınıra doğru koştuğumuz zaman, güvenliği tehdit ettiği zaman…

Sunucu: Vurulmayı beklemelisiniz?

Na’eh: Uyarılmayı, uyarılmayı, prosedürlerimiz işliyor ve eğer durmazsanız, vurulursunuz, bu insanlar uyarılıyor onlara sadece ateş edilmiyor.