image

PeyamaKurd - Rojava'nın Kamışlo kentinde son günlerde uygulanan zam ve vergi oranındaki artış ile siyasi tutuklular için protesto gösterileri gerçekleştirildi.

Rojava'da Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin (ENKS) çağrısı üzerine bugün saat 17.00'de Kamışlo kentinde gıda ve akaryakıta getirilen zamların yanı sıra, artan vergiler ve parti yöneticilerinin tutuklanmasına ilişkin protesto gösterileri düzenlendi.

Kamışlo'da bir araya gelen Protestocular ile Özerk Yönetim’e bağlı yerel güçler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Tutuklama, akaryakıt zammı ve vergiler protesto edildi

Yapılan gösterilerde,  ‘Tutuklamalara hayır’, ‘Akaryakıt zammına hayır’, ‘Vatandaşlara vergi konulmasına hayır’, ‘Tutuklulara özgürlük’ ‘Ekmek fiyatlarının artmasına hayır' sloganları atıldı.

ENKS Başkanlık Kurulu Üyesi Muhammed İsmail katıldığı gösteride, yapılan protestoların sadece ENKS’nin istediği bir durum olmadığını ifade ederek, "Bu eylem sadece bir partinin ve bir ailenin talebi değildir, bölgede yaşayan herkesin talebidir" ifadesini kullandı.

Ayrıca İsmail açıklamasında, halka seslenip “Eyleme katılmanız destek amaçlıdır” diyerek, zam, vergi ve siyasi tutuklamalara yönelik çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.