image

PeyamaKurd - DEMOS Araştırma tarafından 7-13 Ağustos tarihleri arasında yapılan bir anket kamuoyuyla paylaşıldı.

Araştırmada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini söyleyen Kürt seçmenlerin oy oranından ciddi bir düşüş olduğu gözlemlendi.

Araştırma sonucunu köşesine taşıyan gazeteci Deniz Zeyrek, “Kendisini 'Kürt' ya da 'Zaza' olarak ifade edenlerin arasında Erdoğan'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 20'ye düşmüş” bilgisini paylaştı.

Zeyrek yazısının devamında, “Şunu hatırlatmakta fayda var: Bu rakam Mayıs 2020'de korona salgınıyla etkili mücadelenin de etkisiyle yüzde 52 civarındaydı ve daha önce hiç yüzde 40'ın altına düşmemişti. Erdoğan'a AK Parti tabanından gelen destek tam gibi. Ancak AK Parti oylarında da düşüş var” açıklamasında bulundu.

Zeyrek halkın büyük bir bölümünün Türkiye'nin iyiye gitmediği görüşünde birleştiğini belirterek, “Son seçimlerde AK Parti'ye oy vermiş dört kişiden biri ve MHP'ye oy vermiş iki kişiden biri de 'Türkiye'nin iyiye gitmediğini' düşünüyormuş” dedi.

“Erdoğan'ın Kürt politikası, oylarını düşüren ikinci en önemli neden”

Erdoğan’ın Kürtlere yönelik politikasının oy oranlarının düşmesinde ikinci en büyük neden olduğuna vurgu yapan Zeyrek, “Kendisini 'Kürt' ya da 'Zaza' olarak ifade edenlerin arasında Erdoğan'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 20'ye düşmüş” ifadesini kullandı.

“Bu oran, 'düşük gelirli insanla' arasında da neredeyse aynı” diyen Zeyrek, “Erdoğan'a oy vereceğini belirtenler arasında en büyük grup üst orta ve yüksek gelir grubu. Öyle anlaşılıyor ki Erdoğan artık zenginlerin Cumhurbaşkanı” yorumunda bulundu.