image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı telefon görüşmesinde ikili ilişkiler, turizm, Sputnik V aşısı, Karabağ ve Suriye-Rojava konuları ele alındı.

Açıklama yayımlayan Kremlin Basın Servisi, Erdoğan ve Putin'in telefon görüşmesinde, Rusya'nın Türkiye ile hava ulaşımını yeniden başlatma kararı ve Rus aşısı Sputnik V tedarikinin başlaması konusunun ele alındığını duyurdu.

Açıklamada, Karabağ'daki duruma ilişkin son durumun da istişare edildiği bilgisine yer verilerek şu ifadelere yer verildi:

"Görüşmede, Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi’nin çalışmaları olumlu olarak değerlendirildi. Türkiye Cumhurbaşkanı; Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerinin 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihli bildirilerinde öngörülen anlaşmaların tam olarak uygulanmasını sağlamak için Rusya'nın çabalarına desteğini dile getirdi."

Suriye ve Rojava'daki gerilime değinildi

Kremlin'in yayımladığı açıklamada, görüşmede her iki liderin de bölgedeki ekonomik kalkınma ve ulaşım altyapısının restorasyonu dahil koordinasyonu sürdürmeye hazır olduklarını teyit ettikleri vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, Suriye krizinin çözümüne dair konuların da ele alındığı belirtilerek, "Rus ve Türk ordularının İdlib'de ve Rojava bölgesindeki gerginliğin tırmanmasını önlemeye yönelik ortak faaliyetlerinin ve bu bölgelerde kalan terörist gruplarla mücadele etmenin önemi vurgulandı” sözleri kullanıldı.

Öte yandan şahsi temasları sürdürme konusunda anlaşan iki liderin görüşmesinde, Putin’in, Cenevre'de ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştirdiği görüşme konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la izlenimlerini paylaştığı açıklandı.