image

PeyamaKurd - Avrupa sınırında bekleyen göçmen krizi devam ederken Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Rusya lideri Putin’e Belarus-Polonya sınırındaki duruma müdahale etme çağrısı yaptı.

RTL radyosuna demeç veren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Belarus-Polonya sınırında sıkışan göçmenlerle ilgili duruma müdahale etmesini ve Minsk'e baskı yapmasını umduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Le Drian açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Putin’in (Belarus Devlet Başkanı Aleksandr) Lukaşenko ile yakın bağları var, bu duruma tepki vermek, iki ülkeyi hem tarih, hem komşuluk, hem de ekonomik ve siyasi işbirliği ile birbirine bağladığı için (Minsk’e) diplomatik ya da farklı türden baskı yapmak için elinde çeşitli yöntemler olmalı. Başkan Putin duruma müdahale etme sözü verdi ve bunu yapmasını umuyorum."

Geçen pazartesi Putin ve Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron telefon görüşmesi yapmıştı. Elysee Sarayı'nın görüşmeye ilişkin açıklamasında, Macron ve Putin’in Polonya-Belarus sınırındaki göç krizini azaltmak için birlikte çalışma konusunda anlaştıkları ifade edilmişti.