image

PeyamaKurd - Avrupa'yla sığınmacı krizi meselesinde iş birliğinin geliştirilememesi durumunu değerlendiren İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, Fransa'dan İngiltere'ye geçmeye çalışan göçmenlerin hayatını kaybettiği Manş Denizi'nde "daha kötü hadiselerin olabileceği" konusunda uyarıda bulundu.

Bölgedeki gerilim sürerken Sky News'te yer alan habere göre, Bakan Patel, sığınmacı krizine ilişkin Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'le 25 Kasım'da yaptıkları telefon görüşmesinin "yapıcı" olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Patel konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

"Defalarca söylediğim gibi hızlı bir çözüm yok, sihirli bir değnek yok. İngiltere bu sorunu tek başına çözemez ve Avrupa genelinde hepimizin adım atması, sorumluluk alması ve kriz zamanında birlikte çalışması gerekiyor.

Karşılaştığımız zorluktan geri durmayacağız ve önümüzdeki hafta Avrupalı ortaklarla daha fazla iş birliği için baskı yapmaya devam edeceğim çünkü bunu yapmamak önümüzdeki kış aylarında dondurucu suda daha kötü hadiselere yol açabilir."

Fransa'dan Manş Denizi üzerinden İngiltere'ye geçmeye çalışan sığınmacıları taşıyan teknenin 24 Kasım'da batması sonucu, aralarında 5 kadın ve 1 kız çocuğunun bulunduğu en az 27 düzensiz göçmen hayatını kaybetmişti.