image

PeyamaKurd - BM Irak Özel Temsilcisi Jeannine Hennis-Plasschaert, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) yaptığı Irak sunumunun ardından basına açıklamalarda bulundu.

Plasschaert, ülke sorunlarının çözüme kavuşturulamadığına değinerek, "Irak sokaklarının karışmak üzere" olduğunu dile getirdi.

Hennis-Plasschaert, seçimlerin üzerinden yaklaşık 7 ayın geçmesine karşın hükümetin kurulamadığını vurgulayarak, Irak politikasının sürekli kendini tekrar eden bir yapıda olduğunu söyledi.

Plasschaert, Iraklı siyasilerin hükümetin kurulamaması bahanesinin arkasına sığınmaması gerektiğini kaydederek, "Asıl mesele kaçırılıyor" dedi.

'Halkın öfkesi taşabilir'

Jeannine Hennis-Plasschaert, siyasi çıkmazın yanı sıra sokaklarda silahlı grupların roket fırlatması gibi şiddet eylemlerinin hesabının sorulmadığı yorumunu yaparak, "Sıradan insanlar acı çekiyor. Halkın öfkesi her an taşabilir” dedi.

Plasschaert, hükümet kurma görüşmelerinde uzlaşı ve diyalog çağrısı yaparak, "Irak'ta herhangi bir pazara gidin, halk size ulusal çıkarların, kaynakların kontrolü ve güç oyunlarının gölgesinde kaldığını söyleyecektir" diye belirtti.