image

PeyamaKurd - PKK ile Türkiye arasındaki çatışmaların Kürdistan Bölgesi’ne verdiği zarara ilişkin bir rapor hazırlayan Irak Parlamentosu'na bağlı Doğruları Takip Komisyonu, Irak hükümetine çağrıda bulundu.

Parlamentonun bölgedeki askeri çatışma ve ihlallerle ilgili yayımladığı raporda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) PKK mensuplarının konuşlandığı yerlere ateş açtığı, çıkan çatışmaların köylülere zarar verdiği ve pek çoğunun tahliye edilmeye zorlandığı belirtildi.

Irak Parlamentosu raporunda, çatışmalar nedeniyle çok sayıda köyün de boşaltıldığı ifade edildi.

 

Diğer taraftan Zaho’nun Derkarê nahiyesine bağlı Xamtûr Dağı’na giden 8 kişilik komisyon heyeti, bölgede lojistik desteğin yetersiz olduğunu ve termal kameralar ile tespit ekipmanının olmadığını bildirerek, “Bu nedenle PKK mensuplarının hareketi kolaylaşıyor” sözlerine yer verdi.

Duhok'un Amedi Kaymakamlığını ziyaret eden komisyon heyeti, ardından Metina Dağı’nda da incelemelerde bulundu.

Heyetin bu ziyaretinde, PKK mensuplarının hareketinin engellenmesi için Metina Dağı’na Zêrevanî Güçleri’nin yerleştirildiğini belirtilerek, söz konusu kuvvetlerin konuşlandırılmasından ötürü Türk ordusunun da bölgeye giremediği vurgulandı.

Irak Parlamentosu Komisyonu’nun raporunda şu ifadeler yer aldı:

1.      “Irak ve Kürdistan Bölgesi'nde güvenlik sorunlarının temel nedeni, PKK mensupları ile Türk ordusunun varlığıdır.

2.      PKK mensuplarının Irak toprakları üzerinden Türkiye'ye yönelik eylemleri, Irak'ın ulusal güvenliğine yönelik bir tehdittir ve bu durum bölge sakinlerinin yaşamını olumsuz etkilemektedir.

3.      Geçen ay Metina Dağı'nda PKK tarafından 5 Peşmerge şehit oldu ve benzer olaylar başka bölgelerde de tekrarlanıyor.

4.      Irak ile Türkiye sınırında PKK’nin kolayca sızabileceği büyük boşluklar var.

5.      Irak güçleri ile Kürdistan Bölgesi arasında, Irak topraklarındaki çatışmanın taraflarıyla gerekli koordinasyon bulunmamaktadır.”

Öte yandan raporda kimi tavsiyeler de ele alındı. Söz konusu tavsiyeler şöyle sıralandı:

1.      “Irak Dışişleri Bakanlığı; BM, BM Güvenlik Konseyi ve Arap Birliği aracılığıyla diplomatik çabalarla soruna çözüm bulsun.

2.      Irak Başbakanı'nın ziyaretinin ardından Irak ve Türkiye hükümetleri arasında ortak komiteler faaliyete geçirilmeli.

3.      Irak Hükümeti, Irak topraklarında PKK güçlerinin varlığının yasal durumunu gözden geçirmeli ve komşu ülkeler ile Irak’ın egemenliğine yönelik herhangi bir PKK tehdidini önlemelidir.

4.      PKK ve Türk kuvvetlerinin Irak'a girmesini önlemek için Irak ile Türkiye arasındaki açık alanlar kapatılmalı ve sınıra daha fazla kuvvet yerleştirilmeli.

5.      Güvenlik güçleri ile Kürdistan Bölgesel Hükümeti arasında ortak operasyon ve yönetim odaları kurulmalı.

6.      PKK ile Türkiye arasında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmeli. Hayatını kaybedenler şehit olarak kabul edilmelidir.”