image

PeyamaKurd - İslami devrim ile dünyanın gündemine oturan ve ardından bölgede yayılmacı politikalarıyla dikkatleri üzerine çeken İran'da cinsiyet değiştiren kişilerin hakları tartışılıyor.

Ülkede Şems adıyla faaliyet yürüten bir iyilik vakfı, cinsiyet değiştiren kişilerin toplumdan dışlanmaması, ailelerin onlara sahip çıkması ve mahkemeler karşısında haklarının savunulması amacıyla kampanya başlattı.

İran'da eşcinsellik yasak ve büyük cezalara çarptırılıyor. Diğer yandan cinsiyet değiştirmek ise yasal bir hak. Transeksüelliğe ilk izni veren ve caiz olduğuna dair fetvayı veren ise devrim lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni.

“İran medyasından Transeksüellerin haklarına destek”

“Transeksüellerin haklarını savunma" amacıyla başlatılan kampanyaya İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars News’te destek verdi. Fars News’in sitesinde ve sosyal medya hesaplarına bu kişilerin hakları için kampanyanın yayılmasını sağladı.

Kampanyayı başlatanlar, İran Meclisi'nden cinsiyet değiştirenlerin askerlikten muaf tutulması için yasal düzenleme yapmasını istiyor. Hükümet ve ona bağlı bakanlıklar ile sosyal vakıflardan da cinsiyet değiştirenlerin sağlık giderlerinin tamamını karşılamaları talep ediliyor.

Ayrıca Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, istihdam alanlarının oluşturulması ve bu bireyler için barınacakları konutların tahsis edilmesi de talep ediliyor.