image

PeyamaKurd - İsrail’in Ekim’de başlayan ve tarihindeki en büyük hava manevraları olarak kabul edilen askeri tatbikatına Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hava kuvvetleri komutanı da katıldı.

İsrail Hava Kuvvetleri Operasyon Dairesi Başkanı General Amir Lazar, “Bu yıl Fransa, ABD ve İngiltere’deki hava kuvvetlerinin katılımıyla ve son zamanlarda İsrail ile ilişkilerini normalleştiren Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hava kuvvetleri komutanının huzurunda gerçekleşiyor” açıklamasında bulundu.

26 Ekim’de başlayan ve tarihindeki en büyük hava manevraları olarak kabul edilen tatbikatların ‘İran’a odaklanmadığını’nın altnı çizen Lazar, “İran, İsrail için ilk stratejik tehdidi temsil ediyor. Ancak tatbikatlar, İsrail’in 2013’ten bu yana Necef Çölü’nde iki yılda bir gerçekleştirdiği Mavi Bayrak (Blue flag) programında yer alıyor” dedi.

Rafale uçaklarının da yer aldığı tatbikata bin 500 personel katıldı!

Lazar, ülkenin güneyindeki ‘Ovda’ hava üssünde gazetecilere verdiği röportajda, aralarında Mirage 2000, Rafale ve F-16’nın da bulunduğu 70’ten fazla savaş uçağının bulunduğunu, operasyona bin 500 personelin katıldığını ve İbrani devlette şimdiye kadarki en büyük tatbikat olduğunu söyledi.

Lazar, BAE uçaklarının tatbikatlara katılmadığını açıkladı. Bununla birlikte Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral İbrahim Nasır Muhammed el-Alavi’nin İsrail’e ziyaretini, İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Amikam Norkin ile görüşmesini ve tatbikatta onur konuğu olarak bulunmasını da ‘iki ordu için büyük önem taşıyan tarihi bir gün’ olarak nitelendirdi. Lazar, gelecek günlerde ‘BAE Hava Kuvvetlerine ev sahipliği yapma’ umudunu dile getirdi.