image

PeyamaKurd - Washington ve Ankara arasında Suriye’nin kuzeydoğusunda ‘güvenli bölgenin’ oluşturulması ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini dile getiren ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

James Jeffrey’in ABD Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi için hazırladığı yazılı ifadede, ABD ve Türkiye arasında Rojava'da ‘güvenli bölgenin’ oluşturulması ile ilgili görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Jeffrey’nin yazılı açıklamasında, “Bu ay daha evvel Suriye’nin kuzeydoğusunda (Rojava) sözüm ona ‘güvenli bölgenin’ oluşturulması konusundaki anlaşma üzerinde görüşmelerde bulunmak için Ankara’daydım. Bu yöndeki diplomatik çabalar devam ediyor” sözleri kullanıldı.

Diğer taraftan ise ABD Başkanı Donald Trump, daha önce Suriye’nin Türkiye ile sınır bölgesinde yaklaşık 30 kilometre genişliğinde bir tampon bölgenin oluşturulması gerektiğini açıklamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da söz konusu bölgenin müttefik ülkelerin desteğiyle Türkiye tarafından kontrol edilmesi koşuluyla bu fikre sıcak baktığını kaydetti.

Bu haberi gördünüz mü? | Fransa’dan Esad’a uyarı: Alarm seviyesinde...