image

PeyamaKurd - Başkent Trablus’ta Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin çağrısıyla toplanan binlerce Libyalı, Temsilciler Meclisi'nin (TM) Ulusal Birlik Hükümeti'nden (UBH) güvenoyunu çekme kararını protesto etti.

Göstericilerin toplandığı Trablus’un Şehitler Meydanı'na, Başbakan Dibeybe ve kabinesinden bakanların yanı sıra ülkenin farklı bölgelerinden başkente gelen binlerce vatandaş yer aldı.

Temsilciler Meclisi'ni protesto eden Libyalılar, Dibeybe önderliğindeki UBH'ye destek mesajları verdi.

Gösterilerde “Temsilciler Meclisi beni temsil etmiyor” yazılı dövizler taşıyan protestocular, TM Başkanı Akile Salih ve Salih’in destek verdiği ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter karşıtı sloganlar attı.

"Libya’nın yeniden bölünmesine izin veremeyiz"

Başbakan Dibeybe, halka yaptığı hitapta, “'Yaşama evet savaşa hayır' demek için buraya geldiniz. Libya’nın yeniden bölünmesine izin veremeyiz, geçmişe geri dönemeyiz" ifadesini kullandı.

Dibeybe, UBH’nin bir uzlaşı ile Libya’da göreve geldiğini ve güvenoyu aldığına değinerek, “Bu çok müstesna bir durumdu. Bizim gelişimizle, bölünmüş durumda olan Temsilciler Meclisi de birleşti" dedi.

Ayrıca Başbakan Dibeybe, ülkesinin yeniden bir savaşa sürüklenmesine karşı olduklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Düğün çadırlarına evet, taziye çadırlarına hayır. Kalkınmaya evet, gençleri, öğretmenleri, sağlık sektörünü desteklemeye evet. Güçlü bir Libya ordusunu desteklemeye evet. Hükümetimizin projesi bunlardır.”