image

PeyamaKurd - Libya’nın geleceğini konuşmak ve bir anlaşmaya varmak üzere önümüzdeki hafta Avrupa’da toplanacak olan ABD, Fransa, Almanya ve İtalya gibi ülkelerin yer alacağı Berlin Anlaşması kapsamında konuşan Merkezi Trablus’ta bulunan Devlet Yüksek Konseyi üyelerinden Abdulkadir Ahvali önemli açıklamalarda bulundu.

Ahvali, konferansın başarısız olmaması ve Libya’nın durumu üzerinde olumlu etkileri olabilecek tek konunun Rusya ile Türkiye arasında uzlaşma sağlanması olduğunu dile getirdi.

Bu iki ülkenin anlaşamaması durumunda konferasın olumsuz geçeceğini dile getiren Ahvali, “Tarafların her biri çıkarlarını yeni bir anlaşma yoluyla güvence altına almaya çalışıyor. Bu bir kriz değil. Gerçek kriz farklılık ve çıkar çatışmalarında ısrar edenlerdir. Bu nedenle konferansın mevcut siyasi krize ortak bir çözüm bulma konusunda başarılı olmasını beklemiyoruz” dedi.

“Almanya: Görüşmenin odak noktası yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi olacak”

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmenin odak noktası 24 Aralık'ta yapılması planlanan ulusal seçimlere hazırlık ile Libya’daki yabancı güçlerin ve paralı askerlerin çekilmesi olacak.