image

PeyamaKurd - MAK Danışmanlık Ekim 2021 Türkiye Gündem Araştırması sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Yeni anket sonuçlarında çarpıcı veriler yer aldı. Yeni anket sonuçlarına göre Erdoğan'a 'kesinlikle oy vermem' diyenlerin oy oranı yüzde 42 olarak çıktı.

Ankette katılımcılara, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı adayı olursa oy verir misiniz?” sorusu yöneltildi. Anketin sonuçlarına göre Erdoğan’a kesinlikle oy vermem diyenlerin oy oranı yüzde 42 olarak çıktı.

Anket sonuçları şöyle:

Kesinlikle oy veririm yüzde 37

Verebilirim ama bu biraz da rakiplerine bağlı yüzde 9

Kesinlikle oy vermem yüzde 42

Kararsız/Cevap yok yüzde 12"En az bir seçimde AKP'ye oy veren seçmenin yüzde 56'sı asla AKP'ye oy vermem diyor"

Anket kapsamında yöneltilen "Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna, katılımcıların yüzde 30'u AKP yanıtını verdi. Kararsızların oylarının matematiksel dağılımı sonrası ise bu oran yüzde 32'ye yükseldi. Kararsız oyları dağıtıldığında CHP'ye yüzde 23,5, İYİ Parti'ye yüzde 14,7, HDP'ye yüzde 9, MHP'ye yüzde 8, DEVA Partisi'ne yüzde 2,7, Gelecek Partisi'ne yüzde 2,6 destek verildiği görüldü.

"Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı adayı olursa oy verir misiniz?" sorusuna katılımcıların yüzde 37'si "Kesinlikle" yanıtını verirken yüzde 9 "Verebilirim ama bu biraz da rakiplerine bağlı" dedi. Ankete katılanların yüzde 42'si "kesinlikle" oy vermeyeceğini belirtirken yüzde 12'lik ise kesim kararsız olduğunu söyledi.

AKP'li seçmenin tutumu hangi yönde? 

Kurulduğundan beri en az bir seçimde AKP'ye oy verdiğini belirten kişilerden yüzde 56'sı önümüzdeki seçimde "kesinlikle" AKP'ye oy vermeyeceğini ifade ederken yüzde 36'sı yine oy vereceğini, yüzde 8'i ise oy verip vermeme konusunda tereddütlü olduğunu söyledi.

Neden oy vermek istemediği ya da tereddütte olduğu sorulan bu katılımcıların yüzde 49'u "Kızdırdılar", yüzde 33'ü "Üzdüler", yüzde 11'iyse "Küstürdüler" yanıtını verdi.

"Sizi kızdıran, üzen ya da küstüren kim?" sorusuna yüzde 15'lik kesim "parti politikaları", yüzde 11 "partili belediyeler", yüzde 14 "il ve ilçe teşkilatları", yüzde 9 ise "lider" cevabını verdi. Yüzde 21'lik kesim ise "Birkaçı aynı anda" ifadesini kullandı.