image

PeyamaKurd- Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşen Mehmet Şimşek, görev almaktan şeref duyacağını ancak kilit görevlere atama yetkisi ve doğru olduğuna inandığı ortodoks politikalarına dönüş konusunda güvence istedi.

Erdoğan'ın dün eski Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'le görüşmesi gözleri yeni kabineye çevirdi. 1,5 saat süren toplantı sonrası resmi bir açıklama yapılmadı ancak kulis bilgilerine göre, görüşme olumlu bir havada geçti.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı için ismi geçen Mehmet Şimşek, Erdoğan'a yeni dönemde görev almaktan şeref duyacağını ancak iki konuda güvence istediğini belirterek kilit ekonomik birimlere atama yetkisini de içeren daha geniş kapsamlı bir sorumluluk için hazır olduğunu söyledi.

Şimşek bu talebini dile getirirken, uygulanan ekonomik modelin yanlış olduğunu, kısa vadede çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini, uluslararası yatırım kuruluşlarının da kendisiyle aynı fikirde olduğunu açık şekilde anlattı.

Şimşek ortodoks ekonomi politikalarına dönülmesi gerektiğine inandığını söyledi. Erdoğan, atama yetkisi için "Bunu olmuş bil" cevabını verirken, Şimşek'in ortodoks politikalara dönüş ısrarına olumlu ya da olumsuz bir cevap vermedi.