image

PeyamaKurd - Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalanmasına tepkiler devam ediyor.

Muhtıra, Yunanistan’ı da harekete geçirdi. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, parlamentoda yaptığı konuşmada gerekirse askeri güce başvurmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Yunan diplomatlar Orta Doğu’ya çıkarma yapacak

 Miçotakis, dün parlamentoda yaptığı konuşmada Libya'yla imzalanan anlaşmayı sert dille eleştirerek “Türkiye'ye sağduyuya geri dönme” çağrısı yaptı. Türkiye'nin Yunanistan toprakları üzerinde hak iddia ettiğini savunan Miçotakis, gerekirse ordu gücüyle toprakları savunmaya hazır olduklarını, müttefik ülkelerle de diplomatik iş birliğine başvuracaklarını dile getirdi.

 Yunan başbakanın konuşması parlamentoda dakikalarca alkışlandı. Miçotakis dün Atina’da ABD Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan bir heyetle de Türkiye’yle artan gerilimi görüştü.

Atina'daki diplomatik kaynaklar da üst düzey Yunan yetkililerin Türkiye ve Libya arasındaki enerji anlaşmasına karşı Orta Doğu ülkelerine çıkarma yapmaya hazırlandığını aktardı

Türkiye-Libya mutabakat imzalamıştı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, pazartesi günü Libya ile hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalandığını açıklamış, Yunanistan ve diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bu anlaşmaya karışamayacaklarını söylemişti.

Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Spano ise, Türkiye ile Libya arasındaki mutabakatın yasallığının kabul edilmediğini açıklamıştı.